Hayat şartları ve yaşlanmanın yüz ve çevresinde meydana getirdiği olumsuz fiziksel etkilerden arınmak veya bu etkileri gidermek isteyen kişiler günümüzde kalıcı estetik operasyonlardan önce yüz şekillendirme işlemlerine başvuruyorlar. Yüz şekillendirenin temeli; bıçak kullanmadan yapılan ve kısa sürede iyileşme gösteren kimi dolgu uygulamalarıyla yaşlanmanın fiziksel etkilerinin giderilmesidir. Yüz estetiği işlemlerinden bıçak kullanılmaması ve hızla iyileşme süresiyle ayrılan bu işlem alın, çene, gözaltları, burun, elmacık kemikleri gibi yüzün pek çok bölgesine uygulanabilmektedir.

Biyolojik bir olgu olan ve durdurulması mümkün olmayan yaşlanma; özellikle şehirde yaşayan ve çalışma hayatının içinde bulunan kadın ve erkek bireyleri ciddi biçimde etkilemektedir. Stres, çevre şartları, hızlı yaşam akışı gibi etkenler kişilerin özellikle yüz bölgelerinde gerçekleşen sarkma, çökme gibi olumsuz fiziksel etkileri hızlandırırlar. Ancak her birey bu tarz etkileri pahalı estetik operasyonlar yoluyla çözmek istemeyebilirler. İşte yüz şekillendirme bu noktada devreye girer. Yüz kesilmeden, iğneyle yapılan enjeksiyon ve dolgu aracılığıyla uygulanan bu yöntemin pek çok avantajı bulunmaktadır. Başta alın, burun ve çene bölgesi olmak üzere yüzün her bölgesine uygulanabilen bu işlemler yaşlanmanın etkileri konusunda iyileştirici etkiye sahiptirler.

Yukarıda kimi özelliklerinden bahsettiğimiz yüz şekillendirme her ne kadar basit bir işlem gibi görünse de uygulandığı yer, uygulamayı yapan kişi gibi etkenler işlemin başarısında çok önemli bir role sahiptir. Yüzün yapısına geçici de olsa etki eden bu tarz bir işlemin mutlaka bir hastanede uzman estetik ve/veya plastik cerrahlar tarafından uygulanması gerekmektedir. Ayrıca işlem sırasında kullanılan araç gerecin ve dolgu malzemesinin kalitesi de uygulama sonrasında olumsuz etkiler görülmemesi için son derece önemlidir. Yüz şekillendirmenin yüzün hangi kısımlarına hangi oranda uygulanacağı uzman bir doktor tarafından uygulama öncesinde dikkatli biçimde değerlendirilmeli ve sonrasında kişinin de fikri alınmalıdır. Yüz şekillendirmenin temelinde yüzün zamanla orantısını kaybeden bölgelerinin dışarıdan destekler düzeltilmesi olduğundan genellikle birden fazla bölgeye tek seansta bu işlemin uygulanması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Eğer mesleki yeterliliği bulunan tecrübeli bir doktorla çalışılıyorsa bu durumun hiçbir sakıncası yoktur. Bu şekilde tek seferde yüzün tüm bölgelerinin birbirleriyle orantılı, sağlıklı ve sıkı bir görünüme kavuşması sağlanabilir.

Yüz şekillendirme işlemleri estetik operasyonların aksine genellikle 10 ila 30 dakika kadar sürmekte ve işlemde kesinlikle bıçak kullanılmamaktadır. İşlemde kişinin isteğine ve uygunluğuna göre ağırlıklı olarak lokal, bazen de genel anestezi uygulanmaktadır. Yüzdeki kızarıklıkların 2-3 saat içerisinde düzeldiği ve iyileşme süresinin en fazla 2 gün sürdüğü bu işlemlerin sonucunda herhangi bir ağrı veya işlev bozukluğu görünmemektedir. Yüz dolgusu işleminin belki de tek olumsuz yönü geçici süreli bir uygulama olmasıdır. Malzemenin kalitesi ve yapılan işlemin niteliğine göre bu tarz uygulamalar en az bir, en fazla bir buçuk yıl kadar geçerli olabilmekte ve ardından uygulamanın tekrarlanması gerekmektedir. Bu nedenle pek çok kişi birkaç kez yüz şekillendirmeden faydalandıktan sonra sonuçları değerlendirip kalıcı estetik operasyonlar yaptırma yoluna gidebilmektedirler.   
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Yüz Şekillendirme" Yorumları