Yüz Maskeleri:
Kil Maskesi

Kil, cildi doğal yollarla güzelleştirmeye yarayan en etkili maddelerden biridir. Ucuzdur, kullanımı kolaydır, cilde çeşitli faydaları vardır ve etkileri pahalı kozmetik ürünlerinin etkilerinden daha az değildir. Evde hazırlayacağınız kil maskesi tarifleri maskenin ömrünü uzatan, renk ve koku veren kimyasallar içermez. Böylece organik cilt bakımı yapmış olursunuz ki doğal maskeleri insanlar için cazip hale getiren başlıca unsurlardan biri budur. Bu yazıda kil maskesi faydaları konusunu da ele alacağız.

Temel kil maskesi nasıl hazırlanır? Kil Maskesi Yapımı

Farklı cilt tiplerine uygun farklı kil tipleri vardır, kullanacağınız kili seçerken bunu dikkate almalısınız. Cildiniz yağlıysa yeşil kil sizin için daha uygundur. Hassas bir cildiniz varsa pembe kil kullanmalısınız. Normal veya karma cilt yapısına sahip olanlar için ise beyaz kil maskesi önerilir.. Temel kil maskesi hazırlamak için cildinize uygun olan bir miktar kile aynı miktarda dinlenmiş su eklemeniz gerekiyor. Suyu ve kili 40 dakika kadar karıştırmadan öylece bırakırsanız kilin etkisi artar. Daha sonra ikisini birbirine karıştırın ve macun kıvamında bir maske elde edin. Maskenin kıvamı içinize sinmezse bir parça daha su veya kil ekleyebilirsiniz. Daha sonra bu maskeyi, göz çevrenize fazla yaklaştırmadan yüzünüze sürün ve kuruyana kadar bekletin. Bu süre boyunca herhangi bir mimik yapmamaya gayret edin. Çıkarmak için su emdirilmiş pamuk kullanabilirsiniz. Su yerine gül suyu kullanırsanız kilin canlandırıcı etkisi daha da artar.

Yeşil kil maskesi (Yağlı cilt için)

Yeşil kil yağlı cildinizi fazla yağdan ve kirden arındırır. Bu maskeyi haftada 1 kere uygularsanız cildinizin canlandığını, gözeneklerin küçüldüğünü, akneler ve siyah noktaların azaldığını da fark edersiniz.

Malzemeler:

2 tatlı kaşığı yeşil kil

4 damla nane yağı

4 damla lavanta yağı

2 tatlı kaşığı yulaf unu

Hazırlama ve Uygulama:

Önce yeşil kille yulafı karıştırın, sonra da tarifteki doğal yağları ekleyip yine karıştırın. Ortaya çıkan katı karışımı bir parça suyla yumuşatarak sürülebilir kıvama getirin. Cildinize sürüp 10 dakika bekletin ve ılık suyla çıkarın.

Doğal maskeler için zaman ayırın, faydasını göreceksiniz:

Kullanacağınız cilt bakım ürünlerini kendi başınıza hazırlamak size zor gelebilir, fakat birçok kadın bunu büyük bir zevkle yapıyorlar. Ve yüzlerini güldüren sonuçlar aldıkça evde yapılabilecek maske tarifleri onlara daha cazip gelmeye başlıyor. Evet, insanın kendi kozmetiklerini kendi başına hazırlaması zaman alır, ama pekala bunu bir oyun, bir eğlence haline getirebilirsiniz. Arada bir 1 – 2 arkadaşınızla bir araya gelerek bir yandan sohbet edip, bir yandan doğal bakım ürünleri hazırlayabilirsiniz örneğin. Kaldı ki bu yöntemleri uygulamak hazır ürünlerden tamamen vazgeçmenizi gerektirmiyor, bunu yapıp yapmamak size kalmış. Yoğun bir çalışma hayatınız vardır, küçük çocuklarınız zamanınızın büyük kısmını alıyordur, gelen gideniniz çoktur ve bitkisel maskeler hazırlamaya zaman ayırmak size büyük bir lüks gibi görünebilir. Bu durumda ne yapabilirsiniz? Şunları yapabilirsiniz:

Şikayetçi olduğunuz cilt sorunları vardır muhtemelen. Cildiniz çok kurudur veya sıklıkla sivilceler çıkıyordur ya da üstünde cilt lekeleri vardır. Cilt tipinize ve cilt sorunlarınıza yönelik doğal maskeler arasından sizin için uygun olan birkaç tarif seçin. Bu tarifler aynı zamanda haftada 1 veya 2 kere uygulanması önerilen maskeler olsun. Bu kadar bir zamanı kendinizden esirgemeyin; sonuçta sadece daha iyi görünmeyeceksiniz, bakımınıza ayırdığınız bu zamanlar moralinizi de olumlu etkileyecek. Kendini biraz şımartmak insana her zaman iyi gelir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Kil Maskesi" Yorumları

Doğal cilt sıkılaştırıcı maskeler
Daha sıkı ve diri bir cilt için evde kolayca hazırlayabileceğiniz etkili doğal sıkılaştırıcı maske...

Haberi Oku