Yaşam:
Uzmanlar Uyarıyor! Sağlıklı Bir Yaşam İçin Düzenli Sağlık Kontrolü Şart!

Bir takım önleyici tedbirler alarak hasta olmaktan kurtulmanız mümkündür. Sağlıklı ve düzenli beslenme ve düzenli sağlık kontrolleriyle hasta olmanın önüne geçebilirsiniz. Ülke çapında, dâhiliye bölümünde ün yapmış olan Prof. Dr. Birsel Kavaklı, sağlıklı bir yaşam sürmek için erkek ve kadınların yaptırması gereken sağlık kontrollerinin önemine değindi.

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN YAPILMASI GEREKEN KONTROLLER

 • 18 yaşını geçen her bireyin düzenli olarak kilo kontrolünden geçmesi gerekir
 • Obezite, diyabet vb. hastalıklarda potansiyel taşıyan insanların risk taşıdıklarının farkında olmaları ve buna göre davranmaları gerekir.
 • Erkek ve kadınlar düzenli periyotlarla tansiyonlarını ölçmeliler
 • En az yılda bir defa dâhiliye kontrolünden geçilmeli ve kontroller ihmal edilmemelidir
 • Ailede fertlerinde obez, tansiyon hastası, diyabet ve kolesterol problemi olanlar varsa 30 yaşından itibaren mutlaka kan tahlili kontrollerini yapmalıdırlar. Aile üyelerinde bu hastalıklar yoksa ve herhangi bir sağlık sorununuz yoksa bile, 45 yaşından itibaren 3 senelik aralıklarla bu konuda yaptırmanız gereken bir takım tarama testleri yapılmalıdır.
 • En az yılda bir kez göz sağlığı kontrolünden geçmeniz gerekir.
 • Bütün herkesin, yaş gözetmeksizin, Hepatit B ve C gibi hastalıklar bakımından belli periyotlarla kontrolden geçmesi ve bu konuyla ilgili testlerin yaptırılması gerekir. Düzenli periyotlarla hepatit B aşısı yapılmalıdır.
 • Aile bireylerinde kalp rahatsızlığı tehlikesi bulunan herkesin aksatmadan efor testine girmesi gerekir
 • En az yılda bir defa herkesin cilt kontrolünden geçmesi gerekir. Çünkü bazı ağır hastalıkların belirtileri sadece cilt kontrolünde çıkmaktadır. Örneğin Cilt kanseri, kötü huylu benler gibi

 • En az yılda bir kez diş doktoruna başvurularak diş ve diş sağlık kontrolünden geçilmelidir. Çünkü diş ve diş eti sağlığındaki bozulmalar bir takım rahatsızlık ya da hastalıklara sebebiyet verebilir.
 • 65 yaşını geçen bireyler grip ve zatüre aşısını mutlaka yaptırmaları tavsiye edilir. Bunun dışında söz konusu bireylerde enfeksiyonel sorunlar ve başka hastalıklar varsa en az yılda bir defa zatüre aşısı 5 yıllık periyotlarla da grip aşısı olmalıdırlar. Hatta 10 yıllık periyotlarla tetanos aşısı olmaları tavsiye edilmektedir.
 • Yaşam sağlığını olumsuz etkileyebilecek alerji ile ilgili sıkıntı varsa doktora başvurarak önerilen kontrolleri düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

 • Günlük hayatta yoğun olarak yaşan stres gibi faktörler bazı insanlarda depresif rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Depresyon gibi rahatsızlıklar özellikle 50 yaş ve üstü insanlarda sık yaşanan bir durum olduğundan, bu konuda da düzenli olarak kontroller yapılmalıdır.

KADINLARIN İHMAL ETMEMESİ GEREKEN KONTROLLER
Kadınlar 18 yaşını bitirdikten sonra ve aktif cinsel yaşama sahip olduklarında, en az sene de bir defa düzenli periyotlarla, pap smear testi, yaptırmalıdır. Böylece rahim ağzı kanserinde erken teşhis konulabilmektedir. En az yılda bir kez adet konusunda doktor kontrolleri yapılmalı ve düzenli olarak her ay adet olduktan sonra da kendilerini elle meme kontrolü yapmalıdır. Hatta gerekli durumlarda meme ultrasonografisi kontrolü yapılmalıdır. Kadınlar menopoz dönemine girmeden önce yılda en az bir kez, menopoz dönemine girdikten sonra da belli periyotlarla kemik yoğunluğu testi yaptırmalıdır.

ERKEKLERİN DÜZENLİ YAPTIRMASI GEREKEN KONTROLLER
Erkeklerde yaşanan prostat kanseri teşhisi, kanser hastalıkları sıralamasında ilk üçte yer almaktadır. Dolayısıyla bu konuda, PSA ölçümü, makattan prostat muayenesi, ultrason ile prostat büyüklüğü ölçüm testleri yapılarak erken teşhis sağlanabilir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Uzmanlar Uyarıyor! Sağlıklı Bir Yaşam İçin Düzenli Sağlık Kontrolü Şart!" Yorumları

Greenpeace Kömür Can Alır Pankartı ile Soma'da!
Greenpeace (Uluslararası Çevre Örgütü) üyeleri dün, yani 11 Ocak 2016’da ilçede üstünde “Kömür...

Haberi Oku