Yaşam:
Grip Salgını ve Beslenme Önerileri

Grip Salgını

Özel olarak bu kış mevsimleriyle birlikte havanın soğuması ile grip salgını en başta olmak üzere birçok hastalığın görülme oranı artmaktadır. Bu tarz hastalıklara dikkat etmek için aşılanma ve hijyen kurallarına dikkat etmek gerekmektedir. Bunun yanında bağışıklık sistemimizin güçlendirilmesi de oldukça önem taşımaktadır. Bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlayacak en büyük unsurların başında sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığının olmasıdır. Yeterli bir şekilde beslenmeyen ve dengesiz bir beslenme sergileyen kişiler soğuk algınlığı gibi enfeksiyon içeren hastalıklara yakalanma olanakları oldukça yüksektir. Bu hastalıklara yakalandıktan sonrada iyileşme süreci oldukça uzun olur.

Kış aylarının gelmesi ile birlikte salgının yayılması ile birlikte televizyonlarda ve bazı yayın organlarından gripten korunmak için mucizevi besinler adı altında haberler verilmektedir. Ama gripten korunma aşamasında en etkili ve kesin çözüm tek çeşit beslenme yerine, çok çeşitli ve dengeli beslenme modelidir. Dengeli ve sağlıklı beslenme için guzellikhaber.com olarak önerimiz et, süt, tahıl, sebze ve meyve gibi ürünlerin hepsinden tüketilmesi gereklidir.

Gribe Karşı Dengeli Beslenme Önerilerimiz

Ülkemiz ve dünya genelinde soğuk havaların başlamasından sonra her üç kişiden birini etkileyen grip salgını, ilk anda bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde hastalık görülmektedir. Bundan dolayı bağışıklık sistemini güçlendirmek amacı ile yapılan beslenmelerimize dikkat etmemiz gerekir. Bunun için sebze ve meyve tüketimi grip salgınına karşı alınabilecek en önemli özellikler arasında yerini almaktadır. İçerlerinde bulunan vitamin ve minareler sayesinde bu hastalığa karşı olan direnci yeterli seviyelere çıkarmaktadır. Bu meyve ve sebze tüketimi günlük olarak yapılarak 400gr. Olması gerekir. Bu da günlük olarak 5 porsiyon olmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren A ve C vitaminleri, arasında kabak, brokoli, lahana, havuç ve maydanoz gibi sebzeler ilk sırayı almaktadır. Elma, mandalina ve portakal gibi meyvelerde vitamin açısından oldukça zengin içeriğe sahiptirler. Bu meyve ve sebzelerin besin değerleri yüksek olmasından dolayı hem de mevsiminde ekonomik olmasından dolayı büyük önem taşımaktadır. Bu saydığımız meyveler ve sebzeler kış aylarından yetiştikleri için grip salgını karşısında tüketilmesi mümkündür.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek her öğünü kaçırmadan ve çeşitli besin türlerinde de alarak beslenmenize önem göstermeniz gerekmektedir. Günümüzün en önemli öğünü olarak bilinen kahvaltı kesin bir şekilde atlanmadan yapılmalıdır. Güzel bir kahvaltı ile başlayarak ayaküstü yeme alışkanlığınızdan da vazgeçmeniz gerekmektedir. Dengeli beslenerek hem uygun kilonuzda kalmanızı sağlayarak hem de sizi grip salgını gibi hastalıklardan koruyacaktır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Grip Salgını ve Beslenme Önerileri" Yorumları

Greenpeace Kömür Can Alır Pankartı ile Soma'da!
Greenpeace (Uluslararası Çevre Örgütü) üyeleri dün, yani 11 Ocak 2016’da ilçede üstünde “Kömür...

Haberi Oku