Yaşam:
Greenpeace Kömür Can Alır Pankartı ile Soma'da!

Greenpeace Soma’da “Kömür Can Alır!” Dedi!

Manisa’nın Soma ilçesi 13 Mayıs 2014’de 301 madenci vakası ile gündeme gelmiş, madencilerin ölümü ülke çapında büyük bir üzüntü uyandırmıştı. Greenpeace (Uluslararası Çevre Örgütü) üyeleri dün, yani 11 Ocak 2016’da ilçede üstünde “Kömür can alır!” yazılı bir pankart bulunan bir sıcak hava balonunu havalandırarak eylem yaptılar. Soma’ya bağlı Yırca Köyü’nde, kömürlü termik santralin hemen yanında bulunan 6 bin zeytin ağacı 2014 Kasım ayında kesilmişti ve eylem de bu köyde yapıldı. Çevrede yaşayan vatandaşlar da Greenpeace üyelerinin dev sıcak hava balonunu şişirmesine yardımcı oldular. Kömürlü termik santralin bacalarının yakınından geçen balon hava şartlarından ötürü çok fazla havada kalamadı. Eylemciler böylece kömürün çevrede yol açtığı kirliliğe dikkat çekmeye çalıştılar.

Kömürlü termik santrallerin sadece hava kirliliğine değil kalp yetmezliğine, KOAH ve astım hastalıklarına, akciğer ve mesane kanserine, istemik kalp hastalıklarına ve felce neden olduğu düşünülüyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri 2012 yılında 3.7 milyon kişinin çevresel hava kirliliği yüzünden erken öldüğünü gösteriyor. Çevre meseleleriyle ilgili kaynakların verdiği bilgilere göre Türkiye’nin bazı bölgelerinde ve Soma’da Dünya Sağlık Örgütü tarafından güvenli olduğu belirtilen limitlerin çok üstünde parçacık madde kirliliği durumu bulunuyor. Ülkemizin, güneş enerjisi potansiyeli bakımından Avrupa’da ikinci sırada olmakla beraber güneş enerjisinden en az faydalanan ülkelerden biri olduğu yolunda tespitler de mevcut.

Bu konudaki bir başka tespit de Türkiye’nin kömür projeleri ile kömür tehdidi açısından Çin ve Hindistan’dan sonra dördüncü sırada olduğu şeklinde. Ülkemizde kömürün enerji üretimindeki payı yüzde 29 olarak açıklandı ve Bakanlıkça kabul edilen enerji stratejisine bakılırsa bu oranın düşmesi bir yana, aynı kalmasına şükretmek durumunda kalabiliriz.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Greenpeace Kömür Can Alır Pankartı ile Soma'da!" Yorumları

Uzmanlar Uyarıyor! Sağlıklı Bir Yaşam İçin...
Sağlıklı ve düzenli beslenme ve düzenli sağlık kontrolleriyle hasta olmanın önüne geçebilirsiniz. Prof....

Haberi Oku