Yaşam:
Dünyanın En Stresli Meslekleri Belirlendi! İşte O Araştırma Sonuçları...

Amerika’da araştırmalarıyla ünlü olan, insan kaynakları kuruluşu CareerCast, yaptıkları araştırmalar sonucuna göre en stresli meslek gruplarını ortaya koydu. 200 meslek grubunu araştıran bu kuruluş ortaya koydukları meslekleri Türkiye'de de uygulamak çok stresli olduğu gözlendi. Esasen bütün meslekler stres faktörüyle karşı karşıyadır. Türkiye’de de durum pek farklı değil. Hatta Türkiye'de stres riski ile karşı karşıya kalmayan bir meslek grubunun olmadığını söyleyebiliriz. Askerlik mesleğinin dünyanın her yerinde ilk sırada olduğunu sanıyoruz.

Yapılan araştırmalara göre belirlenen en stresli 10 meslek

10-TAKSİCİLİK
Taksicilik en stresli meslek grupları arasında onuncu sırada yer alıyor. Her gün yaşanan yorucu ve yoğun trafik ve bir de kızgın müşteri profiliyle uğraşmak zorunda kalmak oldukça streslidir.

9-GAZETECİLİK

Amerika'da gazetecilik mesleğini icra edenlerin yıllık geliri ortalama 37 bin 200 dolar olduğu bilinmektedir. Gazetelerin internet yayını ile yaşadığı rekabet ve reklam gelirlerinin giderek azalması gibi faktörler, ücretlerin azalmasına ve işçilerin işten çıkarılmasına neden olmaktadır. Guzellikhaber.com - Bu faktörler aynı zamanda stresin yoğun bir şekilde yaşanmasına sebebiyet vermektedir.

8-TELEVİZYON PROGRAMCILIĞI
Canlı yayın stresin en yoğun bir şekilde yaşandığı işlerden biridir. Bu nedenle televizyon programcılığı listede 8. sırada yer almaktadır.

7-ÜST DÜZEY YÖNETİCİLİK
Üst düzey yöneticilik listede 7. sırada yer almaktadır. Bu meslekte sorumluluğun sürekli artması yaşanan stresi de artıran bir faktör olarak göze çarpmaktadır.

6-HALKLA İLİŞKİLER TEMSİLCİLİĞİ
Halkla ilişkiler temsilciliği stresli meslekler içerisinde 6. sırayı almaktadır.

5-ORGANİZATÖRLÜK
Beşinci sırada yer alan organizatörlük mesleğini icra edenlerin yıllık geliri ortalama 46 bin 490 dolar civarındadır. Bir etkinliği organize etmek zor ve stresli bir iştir. Hele birde organizede en küçük bir eksiklik olursa stres giderek katlanır.

4-POLİS
Listede polislik mesleği 4. sırada yer almaktadır. Amerika'da bu mesleği icra edenlerin yıllık geliri 58 bin 630 dolar olduğu söyleniyor.

3-PİLOT
Pilot listede 3. sırada yer alıyor. Yıllık gelirleri ortalama 103 bin 390 dolardır.

2-İTFAYECİLİK
Kendi hayatlarını diğer başka insanların hayatını kurtarmak amacıyla hiçe sayan itfaiyecilik listede 2 sırada yer alıyor. Amerika'da geçen yıl 80 itfaiyeci hayatını kaybetti.

1-ASKERLİK

Listeye en tepesinde askerlik mesleği yer alıyor. Amerika'daki askerlerin yıllık gelirleri ortalama 27 bin 936 dolardır. Yapılan incelemelerde özellikle kırsal alanda ve operasyonlarda görev alan askerler psikolojik rahatsızlıklara maruz kaldığı belirlendi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Dünyanın En Stresli Meslekleri Belirlendi! İşte O Araştırma Sonuçları..." Yorumları

Greenpeace Kömür Can Alır Pankartı ile Soma'da!
Greenpeace (Uluslararası Çevre Örgütü) üyeleri dün, yani 11 Ocak 2016’da ilçede üstünde “Kömür...

Haberi Oku