Yaşam:
Doğum Yapan Memurlara Yeni Haklar Geliyor!

Doğum yapan memurlara yeni haklar temin eden tasarı TBMM ye sunuldu.

Doğum yapan memurlar için yeni haklar sağlayan ve HGS geçişleri ile ilgili düzenlemeleri de kapsayan tasarı hükümet tarafından, dün akşam TBMM ye sunuldu.

Toplam 32 maddeyi ( yürürlük ve yürütme dâhil) içeren tasarıda, memurlar doğumdan sonra aylıksız izin kapsamında geçirecekleri her yıl için bir kademe ve ayrıca her 3 yıl için de bir derece alacaklar. Kadın çalışanlara doğum yapmaları durumunda annelik izninden sonra ilk doğumla iki ay, ikinci doğumla dört ay, sonra yapılan doğumlarda ise altı ay zaman zarfıyla ( günlük çalışma süresinin yarısı kadar, mali ve sosyal alanda hiçbir kesinti yapılmadan) çalışma olanağı tanınıyor.

Doğum öncesi annelik izninin başlaması, belirtilen tarihten önce gerçekleşen doğumlar için, doğumdan itibaren annelik izninin başladığı güne kadar geçen süre doğum sonrasında başlayan annelik iznine eklenecektir.

Meclise sunulan düzenlemeye göre, kadın memurların doğumdan sonra annelik izni bittikten hemen sonra başlayan 24 ay aylıksız izin, ihtiyaç durumuna göre iki, dört ve altı aylık süreler şeklinde yarı zamanlı çalışma süresi bittikten sonra da başlatılabilir.

Mevcut tasarı, çocuk sahibi olan memur ebeveynlere, çocuklarının zorunlu ilköğretim döneminin başlangıç tarihine denk gelen aybaşına kadar rutin çalışma zamanının yarısı kadar mesai imkânı getirilmiştir.

Anne izni ardından bayan çalışanlara yönelik düzenlenen yarım mesai haklarıyla ilgili hüküm, düzenleme yürürlüğe girdikten sonra doğum yapanlar doğumlar için geçerlidir. - Guzellikhaber.com

Tasarı ile bayan çalışanlara doğumdan sonra yarı mesai ücreti ödenmesi ile ilgili düzenlemeler olacak. İş Kanunu’nun çocuklu halde çalışmak ve süt izni kanununa göre haftada çalıştığı sürenin yarısı kadar zamanla mesai yapan bayan çalışanların ödeneklerinin ve mesai sürelerine denk gelen bölümün prim ve ödenekleri iş sahibi, mesai yapmadıkları zamana denk gelen prim ve ödenekleri Fon tarafından temin edilecek. Ödenekler, günlük asgari ücret tutarının brüt miktarı kadar belirlenecek.

İş sahibince verilen ödeneğe ek olarak ücret dikkate alınmaksızın herkes için bu ödeme yapılacaktır.

Annelik izni ve yarım mesai çalışmanın ardından çocuğun zorunlu ilköğretim dönemine gelene kadar anne ve babaların İş Kanunu’nda düzenlenen kısım süreli mesai yapma hakkı istekleri karşılanacak. Bu iş sözleşmesinin fes edilmesinde geçerli neden oluşturmayacaktır.

Çalışan bayanlara doğumdan sonra analık izninin bittiği andan itibaren, evlat edinme durumunda ise ebeveynlerden birisi ya da evlatlık alan altı ay boyunca ücretsiz izin veya bütün doğumlarda altı aya boyunca haftalık mesai zamanının yarısına tekabül edecek kadar ücretsiz izin kullanma hakkı verilecektir.

Tasarıya göre, köy ile mahalle muhtarı ve hizmet akdine bağlı olmayan kendi şahsına ve hesabına bağımlı olmadan çalışanlar kapsamındaki Bağ-Kur emeklileri sosyal güvenlik destek primi ödemeyecek.

HGS GEÇİŞLERİ

Yapılan düzenlemeye göre Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sorumlu olduğu otoyol ve erişme kontrolü uygulanan karayolu için belirlenmiş geçiş paralarını vermeden geçtiği belirlenen taşıt sürücülerine kesilen idari para cezaları için uygulanan indirim ile ilgili düzenlemenin uygulanmaya konduğu zamandan önce yapılan ücretsiz geçişler için de geçerlidir..

Ödeme yapmadan geçtiği belirlenen şoförlere geçiş parasını ödemeden giriş- çıkış yaptığı uzaklığa ait geçiş parasının 10 kat miktarı idari para cezası kesilir hükmü uygulanmayacaktır.

Tasarı, Dicle Nehri üstünde kurulan Ilısu Barajını ve HES Projesi göl meydanında kalan Hasankeyf ilçesinin taşınacağı bölgeyi de belirlemektedir.

Tasarı ile emniyet hizmetleri grubundaki kadrolar içinde olanların faydalandığı emniyet hizmet tazminat miktar oranı yüzde 25 yükselecektir.

Düzenlemeye göre, alım-satım, tarımsal ya da mesleki ile ilgili faaliyeti sebebiyle isimleri üzerine ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti bulunan ve mükellefiyet başlangıç gününden itibaren 29 yaşını doldurmamış mükellef gerçek kişilerin, işleme başladıkları takvim yılından sonra üç vergilendirme periyodu süresince kazandıkları kazançların bir kısmı gelir vergisinden muaf olacaktır.

Ayrıca, öğrenimi devam etmekte olan 25 yaş altı gençlere verilen pasaportlardan harç talep edilmeyecektir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Doğum Yapan Memurlara Yeni Haklar Geliyor!" Yorumları

Greenpeace Kömür Can Alır Pankartı ile Soma'da!
Greenpeace (Uluslararası Çevre Örgütü) üyeleri dün, yani 11 Ocak 2016’da ilçede üstünde “Kömür...

Haberi Oku