Yaşam:
Artık Kadınlar İçin Pembe Erkekler İçin Mavi Ayrımı Olmayacak!

Yeni verilecek çipli kimliklerde kadınlar için pembe erkekler için mavi ayrımı olmayacak. Bu uygulama artık rafa kaldırılıyor.

Tüm kimlik kartları cinsiyet ayrımı olmaksızın beyaz renkte basılacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Ahmet Sarıcan yeni verilecek kimlik kartlarının basımı için makinelerin yurtdışından tedarik edileceğini ve yazılımının da TÜBİTAK tarafından gerçekleştirileceğini basına duyurdu.

Ayrıca mecliste milletvekillerini de bilgilendiren Ahmet Sarıcan kimlik kartlarının basımı için gerekli olan kartlarında yine ihale ile yurt içi firmalardan karşılanacağını belirtti. Bunun için gerekli yeterlilikte 4 farklı firma mevcuttur dedi.

Sarıcan, yeni verilecek kimlik kartının 10 yıl geçerlilik süresi olduğu ve üzerinde barındırdığı çip sayesinde aynı zamanda seyahat belgesi olarak kullanılabilecek dedi.

YENİ KİMLİK KARTI ÜCRETLERİ

Basılacak yeni kimliklerde kart ücreti de açıklandı. “Normalde kimlik maliyeti 18 TL ancak 3 TL daha düşürerek 15 TL talep edeceğiz” şeklinde açıklama yaptı. Guzellikhaber.com

Sarıcan, yeni doğan çocuğu için 30 gün içinde kimlik başvurusunda bulunanlardan ücret alınmayacağını, belirtilen gün sonunda kimlik başvurusunda bulunanlardan ise 15 TL ücret alınacağını açıkladı.

YENİ KİMLİKTE DİN HANESİ BULUNMUYOR

Yeni kimlikte din bilgisi yer almayacak ama talep eden kişiler olursa bu bilgi çipe eklenecek. Diğer tüm bilgilerin kart üzerinde yer almayacağı kart üzerindeki çipte yer alacağı belirtildi. Talep edilmesi halinde evli-bekar bilgisi de çipe eklenebilecek.

Yeni kartların dağıtımına bu yıldan itibaren başlanacak.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Artık Kadınlar İçin Pembe Erkekler İçin Mavi Ayrımı Olmayacak!" Yorumları

Greenpeace Kömür Can Alır Pankartı ile Soma'da!
Greenpeace (Uluslararası Çevre Örgütü) üyeleri dün, yani 11 Ocak 2016’da ilçede üstünde “Kömür...

Haberi Oku