Vücut Bakımı:
Selülit Tedavisi

Kış aylarında her insanın vücudu soğuk havanın ve zorlayıcı mevsim şartlarının etkilerinden korunmak için yağlanma eğilimine girer. Bunun üzerine bir de kış aylarında kilomuza dikkat etmezsek yaz geldiğinde yeni oluşmuş ya da belirginleşmiş selülitlerimizle karşı karşıya kalmamız kaçınılmaz olur. Üstelik selülit yalnızca kilo fazlası olanların karşılaştığı bir sorun değildir. Normal kiloda, hatta zayıf denilebilecek durumda olan kişiler de hayatlarının belli bir döneminde selülit sorunuyla karşılaşabilirler. Bugün yapılan araştırmalar, dünya üzerinde her 10 kadından 9’unun henüz yirmili yaşlarındayken bu sorunu en az bir kez yaşadığını kanıtlıyor. Üstelik özellikle kadın bedeni üzerinden yapılan magazinciliğin bir sonucu olarak ünlü kadınların selülitlerinin kovalanmaya başlanmasıyla bu durum sıradan insanlarda da daha çok göze batar hale geldi. Tüm bunlar, pek çok alanda mucize sonuçlar doğuran ameliyatlı ve ameliyatsız estetik cerrahinin selülit tedavisi alanında da çeşitli çözümler üretmesinin önünü açtı. Yazımızda sizlere selülitin oluşma nedenleri ve yapısı üzerinde kısaca bilgi verdikten sonra kimi selülit tedavi yöntemleri üzerinde duracağız.

Selülit Nedir?

Genellikle kalça bitiminde, arka bacakların üst kısmında meydana gelen portakal kabuğu görünümlü çatlaklara selülit deriz. Pek çok sebepten ortaya çıkabilen ve dünya üzerindeki kadınların en az %85’inde rastlanan bu yapının sağlık açısından ciddi bir tehlikesi bulunmamakla birlikte kötü bir görüntüye ve özellikle şort, kısa etek, mayo ve bikini giyilen ılık ve sıcak mevsimlerde estetik açıdan rahatsızlığa neden olur. Üstelik selülit tedavisi uygulanmaz ve çatlaklar oldukları gibi bırakılırlarsa bu görünümün daha da kötüleşmesi, kişinin yaşam standardını aşağıya çekip kendine olan güvenini azaltması mümkündür. Üstelik selülitler vücudumuzun başka bir bölgesinde meydana gelebilecek sorunların da habercisi olabilirler. Bu nedenle hem sıkı ve güzel görünmek, hem de sağlığımızın yerinde olduğundan emin olmak için selülitlerimizi görmekten gelmektense oluşma nedenlerini araştırmamız ve tedavi yöntemlerini araştırmamız gereklidir.  

Selülit Neden Oluşur?

Selülit oluşumu pek çok nedeni olabilen ve tedavi için nedenlerinin saptanması oldukça önemli olan bir durumdur. Aşırı ve önüne geçilemeyen, egzersiz ya da sağlıklı bir beslenme programıyla ortadan kalkmayan selülitlerin nedeni kişide tespit edilmemiş bir hormonal bozukluğa, bağ dokularının zayıflığına ya da kan dolaşımı ve damar yolları konusundaki bir probleme işaret edebilir. Bu nedenle kişide normalde görülenden daha fazla selülit varsa, selülitli bölgede hafif de olsa devamlı bir kaşıntı, ağrı ya da acı varsa veya selülitler hemen hiçbir yolla giderilemiyor ya da kısa sürede tekrar ortaya çıkıyorlarsa mutlaka uzman bir doktora görünülmesi gerekmektedir.

Belli başlı bir sağlık problemi bulunmayan kişilerde selülit oluşumunun nedenleri arasında genetik yatkınlık önemli bir yer tutmaktadır. Ailedeki kişilerde yaygın biçimde selülit varsa özellikle yaşam tarzına özellikle dikkat etmeyen kişilerde de bu çatlakların görülme olasılığı oldukça fazladır.

Genetik yatkınlık ve sağlık sorunları söz konusu değilken oluşan selülitin en önemli nedeni hayat tarzının hareketsiz oluşudur. Vücudumuzun büyük kısmını tüm gün boyunca taşıyan, koltuk ve sandalyelere otururken kemiklerimizi koruyan birer yastık görevi gören bacaklarımızın arka kısmının yeterince hareket ettirilmemesi sonucu yağlanması ve bu bölgedeki damar faaliyetlerinin zayıflaması kaçınılmazdır. Bu nedenle selülit tedavisi yöntemlerinin büyük çoğunluğu çeşitli yollarla bölgedeki damar faaliyetlerinin uyarılıp normal seyrine döndürülmesine ve bu sayede selülitlerin ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Hareketsizliğin yanında sağlıksız beslenme ve beslenme düzeninde meydana gelen ani değişiklikler de selülit oluşumunu tetikler niteliktedir. Yani kilo veriyor olsanız dahi bunun için uyguladığınız sağlıksız diyet heyecanla hazırlandığınız yaz aylarında selülit sorunuyla karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Fazla kilolar selülitlerin başlıca nedenlerinden olmakla birlikte şok diyetlerle hızlı şekilde kilo verilip kısa sürede geri alınması da oldukça önemli bir faktördür.

Selülitlerden Nasıl Kurtuluruz?

En büyük sebebi hareketsizlik ve sağlıksız beslenme olan selülitlerden kurtulmanın başlıca yolu elbette bu alışkanlıklarımızı kırmaktır. Eğer gün içinde hemen hiç hareket etmiyorsanız, haftada 3 akşam yapacağınız 30-40 dakikalık yürüyüşlerin selülit sorununuzu ne kadar azaltabileceğine inanamazsınız. Eğer kilo fazlanız varsa sağlıksız şok diyetlere başvurmadan, bünyenizi yavaş yavaş alıştırarak geçiş yapacağınız size özel bir sağlıklı beslenme planı da bu konuda oldukça faydalı olacaktır. Ancak selülit sorununuz başa çıkılamaz hale geldiyse ya da tüm bu önlemleri aldığınız halde görüntü düzelme eğilimi göstermiyorsa aşağıda tanıtacağımız selülit tedavisi yöntemlerine başvurmanız gerekiyor demektir.

LipoStar ile Selülit Tedavisi

Selülit oluşumunun en önemli nedenlerinden birinin çeşitli sebeplerle oluşan yağlanma olduğunu belirtmiştik. Günümüzün en yenilikçi selülitlerden kurtulma araçlarından biri olarak görülen LipoStar da aslında tam olarak bu bölgesel yağlanmayı ortadan kaldırmaya hizmet ediyor. Özünde bir bölgesel zayıflama aracı olan LipoStar’ın yaptığı şey; arzu edilen bölgedeki yağ hücrelerini manyetik dalgalar kullanarak yok etmek. Acısız olan ve iz bırakmayan bu işlem sayesinde selülitli bölgedeki yağ hücreleri sayısı ihtiyaca göre belirlenen birkaç seansta büyük ölçüde ortadan kaldırılıyor ve bu şekilde selülitlerin görünümü giderek solup uygulamanın sonunda tamamı ortadan kalkıyor. LipoStar selülit tedavisi uzun ömürlü bir yöntem olmakla birlikte başarısının devamlılığı elbette kişinin tedaviden sonra hafif de olsa bölgeye yönelik bir egzersiz programını sürdürmesinde yatıyor.

Quantum ile Selülit Tedavisi

2000’li yıllarda ortaya çıkan ve günümüzde bölgesel incelme ve selülit tedavisi alanında kullanılan en etkili araçlardan biri olan Quantum;selülit masajı ile akım tedavisini birleştiriyor. Oldukça düşük miktarda mikro akım yüklü rulo şeklindeki ekipmanlarla selülitli bölgeye masaj uygulanması şeklinde gerçekleştirilen bu yöntemin avantajı selülit tedavisinde etkili olduğu bilinen iki yöntemi bir arada kullanması. Selülit dışında çeşitli yaşlanma etkileri ve cilt sarkmaları üzerinde de etkili olan bu yöntemin uygulaması ağrısız ve oldukça rahat olup kişi işlem sonrasında günlük hayatına hemen dönebiliyor.

Ozon Sauna Yöntemi

Saunanın kişiyi rahatlattığını ve vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olduğunu biliyoruz. Ozon Sauna yöntemi; buharın rahatlatıcı yapısıyla ozonun cilt üzerindeki sıkılaştırıcı ve tedavi edici etkilerini bir araya getiriyor. Aynı zamanda bir forma girme yöntemi olarak da görülebilecek olan Ozon Sauna’da kişi seans boyunca bir şeyler okuyarak, izleyerek ya da dinleyerek keyifli zaman geçirirken vücuda buharla birlikte ozon ve oksijen gazlarının karışımından belli miktarda veriliyor. Hiçbir kesme işlemi ya da enjeksiyon içermeyen bu uygulama selülitlerin bir anda ortadan kalkmasını sağlamasa da yağ dokularını zayıflatıp ortadan kalkmalarını sağlayarak bölgedeki dolaşımı hızlandırıyor. Bu şekilde kişi fazla efor sarf etmeden selülitlerinden ve fazla yağlarından kurtulabiliyor.

Mezoterapi

Günümüzde yaygın olarak kullanılan bir cilt sıkılaştırma yöntemi olan mezoterapinin yüz gençleştirme amacıyla kullanıldığını mutlaka duymuşsunuzdur. Ancak mezoterapi yüzün dışında vücudun sarkma olan diğer pek çok bölgesine de uygulanabilmektedir. Bu yöntemde selülitli bölgeye boyutları 3,5-4,5 milimetre arasında değişen mikro iğnelerle yağ hücrelerinin yok olmasını sağlayan bir karışım enjekte edilir. Karışım derinin yüzeyine değil alt katmanlarına uygulandığından tedavi sonrasında günlük hayatta uzak kalmayı gerektirecek herhangi bir iz ya da morlukla karşılaşılmaz. Ancak mezoterapiyle selülit tedavisi sırasında cilde direkt müdahaleyle kimyasal bir madde enjekte edildiğinden uygulamanın mutlaka uzman bir doktor tarafından muayenehane şartlarında uygulanması gerekmektedir. Doğru uygulandığında bu yöntem selülitten kurtulma konusunda oldukça etkili olmakta, çatlakların tekrar oluşma ihtimalini debüyük oranda azaltmaktadır.

 

 

Anahtar Kelimeler
Selülit TedavisiSelülit
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Selülit Tedavisi" Yorumları

5 Yıl Gençleşmek İçin 10 Önemli İpucu
5 Yıl Gençleşmek İçin 10 Önemli İpucu, Herkes olduğu yaştan daha genç görünmek ister.Özellikle yaş...

Haberi Oku