Oje Şişmanlatıyor!

Trifenil fosfat diye bir maddeden söz edildiğini duydunuz mu hiç? Ortaya “Oje şişmanlatıyor” şeklinde bir iddia atılmasına yol açan bu maddenin özelliği bir endokrin çevre bozucu olması. ABD’deki Duke Üniversitesi uzmanlarıyla Çevre Çalışma Grubunun (EWG) yaptığı ortak bir araştırma bu maddenin ojelerde kullanıldığını gösteriyor. 3000 farklı oje çeşidi incelenmiş ve bunların yarıdan fazlasında yağ depolanmasını olumsuz yönde etkilemek, hormon sisteminin dengesini bozmak gibi zararları olan trifenil fosfata rastlanmış. Peki, acaba bu kadınların özene bezene tırnaklarına sürdükleri renk renk ojelerin kilo almaya yol açtığını gösterir mi, gerçekten oje şişmanlatır mı?

Bir görüşe göre evet, böyle bir tehlike söz konusu olabilir; zira bu madde ojenin sürülmesinden kısa bir süre sonra kana karışıyor. Haricen kullanılan kozmetikler hiçbir şekilde vücudumuzun içine girmiyorlar diye bir şey yok zaten. Bilimsel araştırmalar parfüm, losyon, şampuan, vücut yağı, makyaj malzemeleri gibi kozmetik ürünlerin şu veya bu kadarının kana ve yağlı dokuya geçtiğini gösteriyor. Ojelerde kullanılan bu kimyasal eskort madde de kana karışıyor, bu birtakım deneylerle test edilmiş. Ve yukarıda guzellikhaber.com olarak söz ettiğimiz araştırmaya katılan bazı kişiler bunun kilo alımına yol açabileceğini belirtiyorlar.

Bir başka görüşe göre de keratin tabakası, yani tırnakların üstündeki tabaka fazla geçirgen bir tabaka olmadığından, trifenil fosfat içeren ojelerin insanı şişmanlatması için çok fazla kullanılması gerekiyor. Dr. Fevzi Özgönül’e göre, bunun olması için her gün bütün vücudunuzu ojeyle kaplamanız gerekiyor.

Biz 2 farklı görüşü aktardık, kararı tabii ki siz vereceksiniz.

Anahtar Kelimeler
Oje şişmanlatır MıOje
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Oje Şişmanlatıyor!" Yorumları

Bu Tuhaf Bitkinin Yanına Yaklaşmak Bile Yasak!
Manşinel adında bu tuhaf bitkiye dokunanların cilt ve derilerinde yanıklar oluşuyor hatta körlüğe bile...

Haberi Oku