Tırnak Bakımı:
Tırnak Yiyenler İçin Tırnak Bakımı

Ellerin görünümünü bozmasının yanı sıra bazı psikolojik sorunların varlığına da işaret eden bir alışkanlık olan tırnak yeme alışkanlığı veya diğer ismiyle onychophagia (onikofajya) farklı düzeylerde seyredebilir. Orta seviyede tırnak yiyenler tırnaklarını dişlerini kullanarak sabit bir kısalıkta tutabilirken daha ciddi durumlarda tırnağın yumuşak derisi ortaya çıkana kadar yendiği görülebilir. Genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde başlayan ve sadece fiziksel açıdan değil sosyal açıdan da olumsuz sonuçlar getiren bu davranış yetişkinlik dönemine de taşınabilir.

Alışkanlığın boyutu ortada bakım yapılacak düzgün bir tırnak bırakmayacak derecedeyse tırnak yiyenler için tırnak bakımı yapmak söz konusu olmaz. Oysa insan güzel ve yumuşak ellerinin ucunda bakımlı ve parlak tırnaklar görmek ister. Tırnak yemekten kurtulmak kişiyi tırnak yemekten alıkoyması amacıyla üretilmiş krem, tırnak cilası ve yağları kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu ürünler acıdır ve ağzınızı tırnaklarınıza götürdüğünüzde sizi caydırabilir. Evinizdeki acı baharatlarla hazırlayacağınız solüsyonlar da aynı işi görür ama ticari ürünler tırnakta daha uzun süre kalır. Tırnaklarınızı daima kısa kesin ve törpüleyin; düzenli olarak tırnak ve el bakımı yaptığınızda ortaya çıkan güzel görünüm hevesinizi ve gayretinizi arttırabilir. Düzenli olarak manikür yapın veya yaptırın ve oje sürün. Tırnak yiyen erkekler mat ve renksiz ojeleri kullanabilirler. Ellerinizi devamlı bir şeylerle meşgul tutmak da işinize yarayabilir; örneğin stres topuyla oynayabilir veya tespih çekebilirsiniz. Tırnak yiyenler bu davranışa çoğunlukla sıkıntılı, stresli bir durumun etkisi altındayken başlamışlardır; kendi başlama sebebinizi tespit etmenizin faydası olabilir. Dikiş dikmek, bir şeyler çizmek, örgü örmek, takı yapmak gibi eli oyalayan işlerin de yardımı olur. Stresliyken daha çok tırnak yiyorsanız ki bu sık rastlanan bir durumdur, stresi kontrol etme teknikleri öğrenin.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Tırnak Yiyenler İçin Tırnak Bakımı" Yorumları

Misafir Avatar
hülya 3 yıl önce

tirnak yiyen biri olarak denemediğim yöntem ve yol kalmadi birakabilmek için ama son zamanlarda eli oyalayan uğraşlar edindim kendime taki kursuna başladim gerçekten takilarla uğraşirken tirnaklarimi daha az yediğimi farkettim.

"Tırnak Bakımı" Kategorisinden Diğer Haberler

Tırnak Bakımı
Tırnak Bakımı bakımlı tırnaklar da güzel ellerin olmazsa olmaz bir parçasıdır, B, C ve E vitaminleri,...

Haberi Oku