Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor yapma alışkanlığınız var mı? Ne güzel. Peki, sporunuzu nerede yapıyorsunuz? Evde mi, yoksa evin yakınında veya yaşadığınız sitedeki ya da gökdelenin altındaki spor salonunda mı? Amacınız ister kilo vermek, ister kilonuzu ve sağlığınızı korumak ya da stres atmak olsun; umduğunuz faydayı sağlamak için bilinçli davranmalısınız. Size bu konuda yardımcı olmak için spor yaparken dikkat edilmesi gereken davranışların bir listesini guzellikhaber.com olarak hazırladık.

Spora başlayacağınız saatin 1.5 saat öncesinden itibaren yemek yemeyi kesmenizde fayda var. İlle de bir şeyler yiyecekseniz bunların protein içeren gıdalar olması gerekiyor. Şekerli gıdalardan uzak durmak ve midenin rahat olmasını sağlamak da önemli.

Kıyafetleriniz, özellikle de ayakkabılarınız yapacağınız spora uygun olmalı.

Makyaj malzemeleri zaten cildinize az – çok bir zarar verecektir, terle karıştıkları zaman bu zarar daha da büyük olur. Akmış bir makyajın ne kadar kötü görüneceği de malum. Bu yüzden spordan önce makyajınızı mutlaka silin.

Hafif ısınma ve esneme hareketleri yapmadan önce spora başlamayın. Aletli egzersiz yapacaksanız önce biraz koşun mesela. Koşu yapacaksanız da işe yavaş koşarak başlayın.

Spor salonuna gidiyorsanız orada profesyonel eğitmenler olacaktır. Onlara danışın, tecrübelerinden faydalanın. Aletler, nasıl kullanacağınızı, hangi hareketin kaç kere yapılması gerektiğini sorun.

Belirli setlerden oluşan spor hareketleri yapacaksanız bir setle diğeri arasında vücudunuz fazla soğumamalı. Setler arasında 2 dakikadan fazla beklemeyin.

Spor yaparken müzik dinlemek motivasyon açısından her zaman tavsiye edilir. Açık havada bisiklet sürerken veya koşarken kulaklıkla müzik dinlerseniz hareketleriniz daha ritmik olur. Devam ettiğiniz spor salonundaki müziğin sesinden veya tarzından hoşlanmıyorsanız yanınızda kendi kulaklığınızı taşıyarak rahat edebilirsiniz.

Size özel bir egzersiz programı hazırlandıysa buna uymanız tavsiye edilir. Başlangıçta zorlanırsınız belki ama sporda disiplin önemlidir.

Spor sonrasında da başlangıçta olduğu gibi birkaç esneme hareketi yaparsanız kas ağrılarına maruz kalma ihtimali azalır.

Spordan verim almak için haftanın en az 3 gününde düzenli olarak egzersiz yapmak gerekir. Öte yandan, haftanın her günü çalışmak da kasları yorar. Kaslarınızı birkaç gün dinlendirmeli ve hep aynı hareketleri yapmaktan kaçınmalısınız.

Doğru nefes alıp vermeyi öğrenin ve spor esnasında ara sıra su için. Her ikisi de sizi kramplardan koruyacaktır.

Yanınızda proteinli ve meyveli yiyecek – içecekler bulundurun. Programınızı tamamladıktan sonraki ilk 20 dakikada bunları tüketebilirsiniz.

Düzenli bir spor programına başlamadan önce vücudunuzun kas, kemik ve yağ oranını ölçtürmeniz iyi olur.

Anahtar Kelimeler
Kilo VermekSpor Yaparken
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler" Yorumları

"Spor" Kategorisinden Diğer Haberler

Kışın Spor Yapmak Daha Etkili
Kışın spor yapmak daha etkili, konuyla ilgili uzmanlar yazın yapılan spor ve diyetlerin neden etkili olamadığını...

Haberi Oku