Soğuk Lipoliz:
Soğuk Lipoliz

SOĞUK LİPOLİZ (COOL SHAPE)

Şu durum size tanıdık geliyor mu? Fazla kilolarınızdan şikayetçisiniz ve onlardan kurtulmak için gayret sarfediyorsunuz, diyet yapıyorsunuz, fiziksel aktivitelerinizi arttırıyorsunuz ve kilo vermeyi de başarıyorsunuz ama göbek, basen, kalça, bel çevrenizdeki fazlalıklarda pek bir değişiklik olmuyor. Yüzünüz küçülüyor hatta bazen çöküyor, kollarınız inceliyor ama belinizin arka kısmındaki ‘simit’ tabir edilen fazlalıklar hala duruyor. Soğuk lipoliz veya cool shape olarak anılan yöntem çok sayıda insanın ortak sorunu olan bu sevimsiz durumu ortadan kaldırmak üzere geliştirildi. Şimdi size bu uygulama hakkında biraz bilgi vereceğiz.

Sadece 1 seans uygulanması yeterli olan, nadir durumlarda doktor tavsiyesiyle 2 kere de uygulanabilen cool shaping yöntemi, kullanılan aletin FDA onaylı olması koşuluyla bölgesel zayıflama isteyen kişilerin yüzünü güldüren sonuçlar veriyor. 50-60 dakika süren tek bir seansta sırt, bacak, alt karın, basen gibi bölgelerde toplanmış olan yağların yüzde 20-yüzde 40 kadar bir bölümü bıçak altına yatmanız gerekmeksizin yok ediliyor. Bu yöntemle uygulanan soğutma yağ hücrelerinin apoptozis (programlanmış hücre ölümü) sürecine girmelerine yol açıyor. Böylece fonksiyonları azalan, ölü hücreler haline gelen yağ hücreleri vücudun doğal sistemiyle organizmadan atılıyor ve zamanla yağ tabakasında fark edilir miktarda bir incelme sağlanıyor. Soğuk lipoliz uygulamasının 3. haftasından itibaren sonuçları görmeye başlıyorsunuz. Olumlu etkiler 1 ayda iyice belirgin hale geliyor ve yağ hücrelerindeki azalma 4 ay boyunca devam ediyor.

Günümüzde bölgesel yağlar ile başı dertte olan kişilerin sayısı giderek artıyor zira pek çok kişi masa başı işlerinde, hareketsiz bir şekilde çalışıyor. Yağ hücrelerinin soğuğa maruz kaldıklarında apoptoz sürecine girdikleri bilgisine dayanarak geliştirilen bu yöntem bölgesel yağlardan muzdarip olan sayısız kişiye oldukça faydalı olacak gibi görünmekte. Sorunlu bölgelerdeki yağlar cool shape cihazıyla dondurulduktan sonraki 1.5-2 ay içerisinde parçalanmış olan bu yağlar önce lenf, sonra da boşaltım yoluyla vücuttan atılıyor. Soğuk lipolizin sonucu vücuttaki yağ hücrelerinin sayısının azalması, bu yüzden ortaya çıkan olumlu sonuçlar da kalıcı oluyor. Yine de bölgesel yağlarınızı gözle görülür derecede azaltan bu uygulamanın kalıcılığını garantilemek için dengeli beslenmeyi ve düzenli olarak egzersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Soğuk lipoliz sırasında kullanılan disk şeklindeki cihaz doğrudan cilde uygulanıyor. Uygulama bölgesine yerleştirilmesinden hemen sonra aktif olarak çalışmaya başlayan cihaz 5-20 dakika içerisinde yağları parçalamaya başlıyor ve bu sırada çevredeki diğer dokular zarar görmüyor. Yöntemin yan etkilerine gelince; uygulama alanında hafif, geçici bir kızarıklık oluşabiliyor ve belirli bir süre boyunca uyuşukluk hissedebiliyorsunuz. Soğuk lipolizin bilinen yan etkileri şimdiki halde bunlardan ibaret.

Cool shaping’i liposuction gibi yağ aldırma yöntemlerinden ayıran şey cerrahi olmayan, ağrı ve kanamanın söz konusu olmadığı bir yöntem olması. Uygulama sırasında o kadar rahatsınız ki TV seyredebiliyor veya kitap okuyabiliyorsunuz. Alacağınız sonucu, yani yağ hücrelerinizin yüzde 20 ila 40 oranında azalacak olmasını 100 olarak düşünün; bunun 20’si ilk 3 hafta içinde gerçekleşiyor. Asıl sonuç ise 2-4 ay arasında ortaya çıkıyor. Yöntem normal kilosunun çok üstünde olan, obeziteden muzdarip olan kişilere değil az miktarda (ideal kilosunun yüzde 10-15’i kadar) fazla kilosu olan ve lokal yağlanma sorunu olan kişilere uygulanıyor. Bu konforlu ve rahat yöntem şişman kişiler için uygun bir alternatif değil.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Soğuk Lipoliz" Yorumları

"Soğuk Lipoliz" Kategorisinden Diğer Haberler