Sağlık:
Babet Ayakkabıların Zararları

Ayaklar 26 kemik, 33 eklem, 107 bağ ve 19 kastan oluşan organizmanın en karmaşık organlardan biridir. Ayaklar vücudun tüm ağırlığını taşır. Yanlış seçilen ayakkabılar sırt ve kalça ağrılarından düzleşmeye kadar birçok sağlık sorununa yol açıyor. Babet Ayakkabılar kadınlar tarafından çokca tercih ediliyor. Uzun süreli babet ayakkabı kullanımı ayaklarınızda sorunlara neden olabiliyor.

Topuklu ayakkabılar vücudun ağırlık merkezini öne doğru iterek bel ve kalçanın normal duruşuna olumsuz etkiliyor. Bu durumda bel eğriliği artar, bunun sonucunda ise bel ve kalça kaslarında aşırı gerginlik ve ağrı meydana gelir.

Birçok kadın kullandığı babeti uzun süre giyindiğinde ayaklarda deformasyonlara neden olur. Babet ayakkabılar topuklu ayakkabıların aksine, ayağa düşen yükü öne değil, topuğa kaydırarak yüklenmeye neden olur. Bu da topuk, bilek ve kalça ağrılarına yol açıyor. Dış taban kısmı çok ince olduğu için babet yerden gelen darbelerin önünü alamıyor.

Konumu ile ayak arasında kalın bir tabakanın olmaması ayak yaralanmasına neden olur. Normalde ayakkabıların taban kısımları ayakların yayılmasını önlemek ve ağırlığın dengelenmesi için daha sert malzemeden yapılır. Ancak babetlerde böyle bir destekleyici bölüm yoktur. Bu yüzden de babeti uzun süre giydiğinizde ayaklarda bir takım deformasyonların ortaya çıkmasına neden olur. Guzellikhaber.com olarak önerimiz ideal topuk yüksekliği 2-5 cm arasında olmalı, ayakkabıların burun kısmı yuvarlak ve geniş olmalı, parmakların yeterince rahat edebileceği bir şekilde olmalıdır. Sentetik malzemeler yerine doğal deriden yapılmış, hava sirkülâsyonu olan ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabının büyüklüğü en uzun parmağa göre seçilmelidir. Eğer, bütün bu olumsuzluklara rağmen babetten vazgeçmiyorsanız, en azından olumsuzlukları önlemek için içine yumuşak bir destek verilmelidir.

Anahtar Kelimeler
Babet AyakkabıBabet
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Babet Ayakkabıların Zararları" Yorumları

Obezite Kanser Tehlikesini Artırmaya Devam Ediyor!
Obezite Kanser Tehlikesini Artırmaya Devam Ediyor, Kanser ile obezite arasındaki ilişki, 2035 yılında ortalama...

Haberi Oku