Sağlık:
Ağız kanseri ve belirtileri

Uzmanlar ağız ve diş bakımı konusunda insanların daha bilinçli ve düzenli şekilde periyodik bakımları yapmaları konusunda her fırsatta uyarıyor. Düzensiz bir ağız bakımı ve diğer tetikleyici dış etkenler sonunda, 45 üstü kişilerde ortaya çıkan ağız kanseri dikkat edilmesi gereken ciddi bir rahatsızlık. Ağız kanseri neden olur, ağız kanseri kimlerde görülür soruları için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Genel olarak bakıldığında ağız kanseri 45 yaş üstü kişilerde ortaya çıkan ve erkeklerde kadınlara göre daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Ağız tabanı, dil, dudaklar, diş etleri gibi bölgelerde ortaya çıkan bu rahatsızlıkta erken teşhis çok önemlidir. Zamanında müdahale edilmediği taktirde ağız kanseri dönüşü mümkün olmayan problemleri beraberinde getirebilir, hatta ölümle sonuçlanabilir. Ağız kanseri zamanla şiddetli ağrılara ve fonksiyon kayıplarına yol açabilen bir sorun, tedaviye geç kalınması sonucunda ağız ve yüz deformiteleri ortaya çıkabilir ve ciddi sonuçlar doğrulabilir. 

Ağız kanseri riski her insanda görülebilir ve önceden önlem alındığında tedavisi yapılabilen bir rahatsızlıktır. Erken teşhis edilen kanser uzman doktor gözetiminde düzenli tedavi ile ortadan kaldırılabilir. Bu sebeple yaş grubu ne olursa olsun ağız kanseri riski olabilir, orta yaşlarda bu sorunla yüz yüze kalmamak için guzellikhaber.com olarak önerimiz düzenli olarak bir diş hekimi gözetiminde ağız ve diş bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. 

Ağız kanseri nedenleri 

Uzmanlara göre ağız kanserinin belli bir nedeni yok, genetik yatkınlıktan dolayı yada kullanılan alkol, tütün ürünleri ve yanlış beslenme alışkanlığından dolayı ortaya çıkabilir. Uzmanların açıklamasına göre güneş ışınlarına fazla maruz kalan kişilerde bile ağız kanseri görülebiliyor. Bu saydığımız, alkol, tütün ürünleri veya yanlış beslenme gibi etkenler ağız kanseri için bir risk oluşturuyor, bu sebeple mümkün olduğu kadar sağlığa zararlı yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durulması gerekiyor. 

Ağız kanseri belirtileri 

Ağız kanseri belirtileri arasında, bu bölgede ve boğazda düzenli kanamalar, ses bozuklukları, ağız içinde çeşitli bölgelerde kırmızı ve beyaz bölgeler, yemek yerken yutma yada çiğneme zorlukları ve dil ve ağız kenarlarında his kayıpları bilinen ağız kanseri belirtileri arasında yer alıyor. Ağız kanseri belirtileri, kanser başlagıcında hemen fark edilmeyebilir, zaman içinde sağlıklı ağız dolarının yavaş yavaş hasar görmesi ve bir takım lekeler ve şişkinlikler ile kendini gösterir. Bu anlamda bu belirtileri kişi hemen fark etmeyebilir, düzenli olarak diş hekimine muayene olan hastalar ağız kanseri riskini ortadan kaldırabilirler. 

Alınacak önlemler neler? 

Ağız kanseri ile karşı karşıya kalmak için öncelikle alkol ve sigara alışkanlıklarından vazgeçilmelidir. Kesinlikle tütün çiğnenmemelidir. Uzmanlara göre ağız kanseri aşırı sigara ve alkol kullan kişilerde daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Beslenme alışkanlıklarının düzene sokulması, mümkün olduğunca sebze ve meyve ağırlıklı öğünlere ağırlık verilmelidir. Son olarak ağız ve diş sorunları yaşamamak için ve olası rahatsızlıkların önüne geçmek için düzenli diş hekimine gidilmelidir. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Ağız kanseri ve belirtileri" Yorumları

Obezite Kanser Tehlikesini Artırmaya Devam Ediyor!
Obezite Kanser Tehlikesini Artırmaya Devam Ediyor, Kanser ile obezite arasındaki ilişki, 2035 yılında ortalama...

Haberi Oku