Saç Ekimi:
Organik Saç Ekimi

Organik saç ekimi son günlerde adını sıkça duyduğumuz bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Organik saç ekimi nedir? sizler için araştırdık.

Erkek tipi saç dökülmesi sorunundan muzdaripseniz veya saçınızda seyrelmeler, baş derinizde küçük boşluklar oluşmaya başladıysa saç ekimi konusunu araştırmış olabilirsiniz. Saç dökülmesi sorunu farklı müdahalelerle de kontrol altına alınabiliyor fakat bir noktadan sonra en iyi çözüm FUE veya Fut yöntemlerinden biriyle saç nakli yaptırmak oluyor. Organik saç ekimi ifadesi ise, saçların ekileceği bölgeye kök hücre enjeksiyonu yapılması anlamına geliyor. Bu uygulama saç ekiminin daha mükemmel sonuçlar vermesini sağlamak amacıyla yapılıyor.

Erkeklerin korkulu rüyası olan kellik yeni nesil uygulamalar sayesinde kaçınılmaz bir son olmaktan çıkmış durumda. Bu alanda çalışan bir doktor saçlı bölgedeki saçların kesi yapılarak (Fut tekniği) veya kesi yapılmadan (Fue tekniği) alınıp saçsız bölgeye transfer edilmesi şeklinde gerçekleştirilen 2 temel yöntemi daha etkili ve kalıcı hale getirmeyi amaçlayan çalışmalar yapmış. Bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkmış olan organik saç ekimi tekniğinde, saçsız alanların ekim işleminden önce güçlendirilmesi hedefleniyor. Saçsız kısım yeni saçları besleyecek kadar güçlü değilse veya ekilen saçlar uygulama sırasında kullanılan kimyasal solüsyonlardan zarar görüyorsa saç nakil işlemi beklendiği kadar iyi sonuç vermeyebiliyor. Bu yeni tekniğin amacı bu sakıncayı ortadan kaldırmak.

Organik saç ekimi yönteminin diğer yöntemlerden farkı nedir?

Bu yeni uygulama bilinen saç ekim yöntemlerine bir alternatif olarak değil, onların verdiği sonuçların daha iyi olmasını sağlayacak bir ek işlem olarak planlanmıştır. Saç nakli uygulamalarında saçların ekileceği alan güçlü ve sağlam olursa oraya ekilen saçların büyük kısmı tutar ve sağlıklı bir şekilde büyümeye başlar. Saçın tepe ve ön kısımlarındaki derinin yıpranmış ve güçsüz halde olması saç ekimi işleminin başarı şansını azaltır. Ekim öncesinde yapılan kök hücre enjeksiyonu bu bölgenin güçlenmesini ve ekilen saçların daha büyük bir kısmını muhafaza etmesini sağlar.

Saç ekimi uygulamasının başarılı olması nelere bağlıdır?

Donör sahada, yani saçların alınacağı bölgede bulunan saçlar sık ve kalın, saç hücreleri sağlıklı olmalıdır.

Uygulamayı yapacak olan doktor ve ekibin tecrübe ve becerisi sonuç açısından çok önemlidir.

Saçlı alan ne kadar genişse uygulama da o kadar başarılı olur.

Saçsız alanın nakledilen saç hücrelerinin büyük kısmını muhafaza edecek, onları besleyecek güçte ve yeterlilikte olması önemlidir. Organik saç ekimi işlemi işte bu gereklilikten yola çıkılarak planlanmıştır.

Kök hücre tekniği saç nakli ile beraber uygulanmak zorunda değil

Erkek tipi saç dökülmesi sorunu veya kellik endişesi yaşamıyorsanız fakat yaşadığınız saç dökülmesi sorunu ileri boyutlardaysa bu yöntem tek başına da işinize yarayabilir. Saç derinize kök hücre enjeksiyonu yaptırarak saç derinizin daha güçlü hale gelmesini sağlayabilirsiniz, böylece saçlarınız eskisi kadar kolayca kopup gitmez.

Saç ekimi yapılırken acı hissedilir mi?

Saç ekimi yapılırken önce saçların alınacağı bölümün lokal anestezi ile uyuşturulması gerekir. Saç derinize incecik iğnelerle birtakım uyuşturucu ilaçlar enjekte edilirken şu veya bu derecede bir ağrı ve yanma hissedersiniz. Ağrının yoğunluğu kişinin ağrı eşiğine göre değişir. Hissettiğiniz ağrı hangi seviyede olursa olsun 5 – 10 dakika sonra ortadan kalkacaktır, çünkü lokal anestezi yapılan alan bu süre geçtikten sonra tamamen uyuşmuş olur. Dolayısıyla saçlarınız alınırken herhangi bir acı hissetmeniz söz konusu değildir. Operasyondan sonraki sürece gelince, saç ekiminde Fue tekniği uygulandıysa hastaların büyük bir kısmı bu süreçte ağrı çekmezler veya basit bir ağrı kesiciyle ortadan kaldırılabilecek düzeyde bir acı çekerler. Fut tekniği uygulandığında ise kişinin ağrı duyması ihtimali daha yüksek oluyor. Bu teknik ayrıca, uygulama çok iyi bir doktor ve ekip tarafından yapılmadığı takdirde saçlı deride belirgin bir iz kalmasına da yol açabilir. Yine de, saç ekim teknikleri arasından tercih yaparken her 2 tekniği de araştırmalısınız. Çünkü siz Fue tekniğini tercih etseniz de durumunuz Fut tekniği uygulanmasını gerektirebilir. Bu karar bu alanda uzman olan bir doktor tarafından verilmelidir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Organik Saç Ekimi" Yorumları

"Saç Ekimi" Kategorisinden Diğer Haberler

Herkes Saç Ekimi Yaptırabilir mi?
Saç ekimi, önemli bir sağlık sorunu olmayan herkese uygulanabilir, vücudunuz saç ektirmeye elverişli ise...

Haberi Oku