Saç Ekimi - Op. Dr. Eser Aydoğdu

Guzellikhaber.com olarak Operatör Doktor Eser Aydoğdu İle Saç Ekimi Hakkında Güzel Bir Röportaj Yaptık

Saç ekimi nedir?

Saçların tamamen dökülmüş veya seyrelmiş olduğu alanlara uygulanan bir işlem olan saç ekimi kellik sorununa kesin ve kalıcı bir çözüm getirir. Bu uygulamayı erkeklere de, kadınlara da yapabiliyoruz. Operasyonları hastane ortamında ve sedasyon anestezi ile gerçekleştiriyoruz, böylece hastalarımız saçlı deriyi uyuşturmak için yaptığımız işlemler sırasında ağrı duymuyorlar.

Saç dökülmesi ağırlıklı olarak erkek tipi saç dökülmesi ile bağlantılı oluyor bildiğimiz kadarıyla. Bize bu konuda biraz bilgi verir misiniz?

Evet, gerçekten de çoğu saç dökülmesinin nedeni genetik geçişli bir durum olan erkek tipi saç dökülmesine bağlanır. Öncelikle bunun saç kaybı sorununa yol açan tek etken olmadığını belirtmeliyim; bazı hastalıklar ve ilaçlar, yanlış diyetler, genel anestezi, beslenme bozuklukları ve psikolojik stres de saç kaybını tetikleyebilir.

Erkek tipi saç dökülmesi meselesine gelince; erişkin erkeklerin yarısında görülen bu sorun kişiye ebeveynlerin birinin veya her ikisinin DNA’sında bulunan özgül genler aracılığıyla geçer. Tıp dilinde androgenetik alopesi olarak geçen ve kısaca AA olarak anılan bu saç kaybı sorunu şakaklarda ve alnın köşelerinde başlar. Bu hafif açılmalar bazı erkeklerde zamanla ilerler. Önce tepedeki saçlarda incelme başlar, daha sonra ön kısımdaki ve tepe bölgesindeki saçların döküldüğü gözlenir. En sonunda arka ve yan taraftaki saçlı deride yarım halka biçiminde saçlı bir alan kalır.

AA’nın asıl sorumlusunun DHT androjeni olduğu düşünülmektedir. Erkeklik hormonu testosteron DHT’ye dönüştürülmesi, genetik duyarlılığı olan kişilerin kıl foliküllerinde değişiklikler oluşmasına yol açar. Bu olumsuzlukların seviyesi kişinin genetik duyarlılığına göre değişir. Bazen kıllar daha ince, kısa ve açık renkli olmaya başlar; bazı kişilerde de kıl üretimi tamamen durur. Esas olan DHT’nin miktarı değil, saç köklerinin genetik duyarlılığının seviyesidir.

Saç kaybının başlangıcı, ilerleme hızı ve varacağı son nokta kalıtsal özelliklere göre değişir. Dökülme 20’li yaşlarda başladıysa çoğunlukla ileri derecelere varır.

Saç ekimi için hangi tekniği kullanıyorsunuz?

Saç ekimi FUE veya FUT yöntemleriyle yapılabiliyor. Biz saç ekimini daha konforlu bir yöntem olan FUE tekniği ile yapmayı tercih ediyoruz, çoğunlukla tercih edilen yöntem de zaten budur. Fue tekniği uygulanırken, Fut tekniğinden farklı olarak; saçsız bölgeye saçlı bölgeden alınmış bütün kıllar değil kaliteli ve dökülmeyen kıllar eklenir. Ayrıca saçların alındığı yerde iz kalmaz ve kişinin ağrı, iltihap, ensede gerginlik, kıl dönmesi gibi sorunlar yaşaması ihtimali minimuma iner.

Fue tekniği ile saç ekim işleminin aşamaları nelerdir?

Öncelikle hastamızın saç tıraşı yapmasına gerek olmadığını belirteyim, bunu hastanede kendimiz yapıyoruz. Daha sonra kendisine bir ayna vererek, sözlü açıklamalar ve çizimler aracılığıyla ekim yapılacak bölgeler ve saçın ön çizgisinin nasıl görüneceği hakkında bilgi veriyoruz. Daha sonra sıra lokal anestezi yapmaya geliyor. Saç alımı sırasında ağrı hissetmediğiniz gibi dilerseniz gazete – kitap okuyabiliyor veya TV izleyebiliyorsunuz. Bundan sonra micromotor kullanarak başın arka kısmındaki saç köklerini tek tek topluyor ve özel solüsyonların içine koyuyoruz. Bundan sonra saç ekim işlemini yapacağımız bölgeye ince uçlu slitler kullanarak saç kanalları açıyoruz. Sonra da topladığımız saç köklerini tek tek bu kanallara yerleştiriyoruz. İşlem tamamlandıktan sonra saçın arka kısmına pansuman yapıyoruz. Saç ekiminden sonra ekim yapılan bölgeyi açık bırakıyoruz. Uygulamadan sonra hastanede kalmanız gerekmiyor.

Saç ekimi öncesinde nelere dikkat etmek gerekiyor?

Uygulamadan önce kişiye kan testi yapılır ve saç ekimi yapılmasını engelleyecek bir hastalığı, anestezik ilaçlara karşı alerjisi olup olmadığı tespit edilir.

Alkol kullanıyorsanız saç ekiminden 1 hafta önce alkol almayı bırakmalısınız. Sigara tüketimini azaltmanız da iyi olur. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, doktorunuzdan onay almak koşuluyla kullanımı durdurmanız gerekebilir.

Saç ekiminden sonra nelere dikkat edilmeli?

Saç ekimini takip eden 15 gün boyunca bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Bunlar sizi zahmete sokacak, yapılması güç şeyler değildir. Operasyondan sonraki 15 gün süresince dış mekanlara çıkarken başınıza şapka takmalısınız. Ayrıca alkol almamak ve spor yapmamak gerekiyor. Saç spreyi, jöle gibi saç şekillendirici ürünler kullanmamalı; saçlarınızı deniz ve havuz suyundan, güneş ışınlarından korumalısınız. Saç ekimi yapılan bölgeye herhangi bir darbe gelmemesi önemlidir. Bu bölgeye saç kurutma makinesi uygulamamalısınız. Bu kısmın nemini almak için havlu kullanmak ve havluyu yumuşak hareketlerle uygulamak gerekiyor. Saç ekiminden sonra saçlar büyüyecektir; bu da alın bölgesinin yağlanmasına, saçlı alanda sivilceler belirmesine yol açabilir. Önerdiğimiz saç losyonunu tavsiye ettiğimiz şekilde kullanarak bu sorunun verdiği rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Kimlere saç ekimi yapılabilir?

Erkek tipi saç dökülmesi yaşayan her yaştan kadın ve erkekler saç ekimi yaptırabilirler. Bu işlem için belirleyici olan şey, kişinin yaşından çok, dökülmenin şeklidir. Deri çıplak gözle bakıldığı zaman görülüyorsa, o kısımdaki saç yoğunluğu normal yoğunluğun hemen hemen yarı yarıya altına düşmüş demektir. Bu durumda en etkili yöntem saç ekimi yöntemi olabilir. Başının yan ve arka kısımlarında yeterli miktarda saç olan kişiler fut yöntemi için de, fue yöntemi için de uygun adaylardır. Göğüs, bacak gibi bölgelerinde yeterli miktarda sağlıklı kıl olan kişilere de FUE yöntemiyle saç ekimi yapılabilir.

Erkek tipi saç dökülmesi ömür boyu süren bir durum olmasına karşın 40 yaştan itibaren dökülmenin hızı düşer. 40 yaşın altındaki kişilerin, saç ekimi yaptırdıktan sonra, 2. veya 3. seanslara ihtiyaç duyabileceklerini belirtmek isterim. Çünkü bu yaşlardaki kişilerin saç dökülmesi devam edebilir.

Kadınlarda saç kaybı konusunda da bilgi alabilir miyiz sizden?

Elbette. Her 5 kadından birinin farklı sebeplerle ileri derecede saç dökülmesi sorunu yaşadığı tahmin ediliyor. Androjen faktörü erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da saç kayıplarına sebep olmakta. Fakat kadınlarda AA, çok nadir olarak tam bir kellikle sonuçlanıyor. Şakaklarda dökülme kadınlarda nadiren görülüyor, ayrıca kadınlarda ön saç çizgisinde kayıplar da oluşmuyor.

Erkeklerin kadınlara göre saç dökülmesine, özellikle de saçların tamamen kaybedilmesine daha alışık olduklarını söyleyebiliriz. Bu normal bir sonuç, çünkü kadınlarda bu derece büyük saç kayıpları gerçekten nadir görülüyor. Kadınlardaki saç dökülmeleri genellikle saç yapısının incelmesi ve saçtaki aralanmaların fazlalaşması şeklinde oluyor. Bazı kadınlarda saçlı derinin belirli, sınırlı bir alanında belirgin bir saç kaybı durumu yaşanabiliyor. Bu durumdaki kadınlara saç nakli yapılabilir.

Saç ektirme işlemi ne kadar sürer, kaç seans yaptırmak gerekir?

Uygulama süresi ekilecek greft sayısına, seansa, saç ekimi yapacak ekibin tecrübesine ve yeteneğine göre değişir. FUE tekniği için ortalama bir süre vermemi isterseniz 6 – 9 saat diyebilirim.

Kaç seans saç ektirme işleminin yeterli olacağı konusuna gelince; bu da kişinin bireysel özelliklerine bağlıdır. Kalın telli, koyu renkli, kıvırcık saçları olan ve saçlı derisinde büyük açıklıklar oluşmamış bir kişi için çoğunlukla tek seans yeterli olur. İnce telli, açık renkli, düz saçları olan ve derisinde ekim gerektiren çok alan olan biri söz konusu ise daha fazla seans gerekir. 1’den fazla seans yapılacaksa kişi bir süre bekletilmelidir, zira ilk seansta alınan kökler, daha sonra alınacak verimli saç köklerini azaltmıştır. Hastamızın beklentileri de bu açıdan önemlidir; seans sayısını belirlerken kişinin ne sıklıkta bir ekim istediğini de dikkate alırız.

Saç ekimi tedavisi konusundaki önemli bir nokta da kişinin ensesinde fark edilir derecede bir seyreklik oluşmasına yol açmamaya dikkat etmektir. Çünkü ense kısmından alınan saçlar bir daha çıkmaz.

Saç ekimi fiyatları konusunda neler söyleyebilirsiniz?

Saç ekim fiyatları konusunu araştırırsanız bu alanda oldukça geniş bir fiyat aralığı olduğunu görürsünüz. Fiyatlar ekim yapılacak bölgeye uygulanacak kök miktarına, seans sayısına, hizmet ortamına ve kalitesine göre değişir. Saç ekimi bir plastik cerrah gözetimindeki profesyonel bir ekip tarafından, ameliyathanesi ve ruhsatı olan bir merkezde yapılmalıdır. Uygulamayı bu şartların sağlanmadığı bir yerde yaptırmak istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Hatalı bir saç ekimi uygulaması ne gibi olumsuzluklara sebep olur?

Saç ekimi uzmanlar tarafından, profesyonel bir şekilde yapılması gereken bir işlemdir. Uygulama doğru bir şekilde yapılmazsa, alınan saçlar doğru açılarda ekilmezse ortaya yapay bir görünüm çıkar. Saç kökleri; alınırken de, ekilirken de zarar görmemelidir. Yanlış bir uygulama kişinin mevcut saçlarının da dökülmesine yol açabilir. Fut tekniği profesyonel olmayan, deneyimsiz eller tarafından uygulanırsa köklerin alındığı – ekildiği bölgelerde kesi izleri kalabilir, yaralar oluşabilir. Bu olumsuz ihtimalleri sıralamayı gerekli görüyorum fakat şunu da eklemek isterim; doktorunuzu ve uygulamayı yapacak ekibi doğru seçerseniz işlem sırasında oluşabilecek bu gibi olumsuzluklardan korkmanız gerekmez.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Saç Ekimi - Op. Dr. Eser Aydoğdu" Yorumları