Saç Bakımı:
Saç Tipine Göre Saç Bakımı

Saçlarınızda cildiniz gibi üç gruba ayrılır, yağlı, yağsız, normal. Saçınızın cinsinin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız, saçınızı şampuanla yıkadıktan iki, üç gün sonra, işaret parmağınızla saçlarınızın dibinde belli bir yeri bir kağıtla bastırınız, eğer kağıtta yağlı bir leke kalırsa saçınız yağlı, çok hafif bir iz kalıyorsa saçınız kuru, kağıdın üzerinde yazın parmaklarınızın bırakabileceği ize benzer bir iz kalıyorsa saçlarınız normal demektir.

Saçlarınız eğer normal ise,
saçlarınızı haftada bir yıkayın, başınızda kan dolaşımını kolaylaştırmak için günde bir defa başınıza masaj yapın. Saçlarınıza alkolle, kolonyayla friksiyon yapabilirsiniz, sanıldığı gibi saç derisini kurutmaz. Saçların dibindeki deri koruyucu madde olarak, yağlı bir madde salgılar. Saçlarınızı bir sıcaklık hissedinceye kadar kuvvetli enerjik hareketlerle her yöne doğru beş, altı dakika fırçalayınız.

Peki, başınıza nasıl masaj yapmalısınız?
Başınıza masaj yapmanız gerekir deyince hemen herkes parmaklarının uçlarıyla kafa derisini yoğurur gibi bir masaj yapılması gerektiğini düşünür. Oysa kafa derisine masaj yapmak için iki elinizi, parmaklarını birbirine geçirerek kenetleyin, sonra ellerinizi bu şekilde tutarak başınızın üzerine, ellerinizin ayası saçlarınıza dağılacak şekilde koyun ve ellerinizi başınıza hafifçe bastırarak ileri geri hareket ettirin. Bu hareketi sabah akşam onar dakika yapın.

Saçlarınız Yağlıysa, saçlarınızı haftada iki üç defa şampuanla yıkayabilirsiniz, hatta her gün şampuanla yıkamanızın bir mahzuru yoktur. Hatta saçlarınızı normal sabunla, kükürtlü sabunlarla da yıkayabilirsiniz. Saçları yağlı olanların, şapka kullanmamaları, sıkı dik yakalar giymemeleri, saçlarına taraklar takmamaları, topuz yapmamaları gerekir. Buna karşılık saçları yağlı olanların bir avantajları vardır, bu saçlar çok iyi perma tutarlar. Yağlı saçlar için hazırlanmış özel şampuanları kullanabilirler.

Kuru saçlar, kuru saçlar dökülmeme konusunda daha güven verici sayılırlar. Şampuanla sekiz günde on beş günde bir yıkansalar da olur. Elektrikli saç kurutma aleti kullanıldıktan, permanat yapıldıktan veya saçın rengi açıldıktan sonra iyice yağlanması gerekir. Saçlarınıza sık sık badem yağıyla masaj yapabilirsiniz.

İnce telli saçların problemleri, ince telli saçlar artık berberler tarafından beğenilen saç türü değildir. Modern saç kesimlerinin bu saçlara uygulanması zordur, perma yapıldığında bu saçlarla iyi sonuç alınmayabilir. Sanıldığının aksine bu saçların renginin açılması saç tellerini daha da inceltmez.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Saç Tipine Göre Saç Bakımı" Yorumları

Mayonez ile Saç Bakımının Faydaları
Mayonez ile Saç Bakımı, mayonez saç bakımında nasıl kullanılır Kuru saçlar için mayonez saç bakımı...

Haberi Oku