Makyaj:
Kalıcı Makyaj

Pek çok kişi hayatının bir döneminde dövme yaptırmayı aklından geçirmiştir. Bunun nedeni ise sevdiğimiz ve bizim için anlamlı olan bir sembolü vücudumuzda taşıma isteğimizdir. Peki, bu tarz bir uygulamanın yüzümüze de yapılabileceğini biliyor muydunuz? Evet, günümüzde çeşitli sebeplerle makyaj yapamayan, yapmayı sevmeyen veya makyajına her gün saatler harcamak istemeyenler için işin uzmanları tarafından kalıcı makyaj uygulamaları yapılabiliyor. Bu uygulamanın dövmeden farkı ise uygulanma biçimi, uygulandığı bölge ve kalıcılık süresi. Derinin alt tabakalarına enjeksiyon yoluyla yapılan dövmeler geniş aralıklarla yapılan rötuşlar sayesinde bir ömür korunabilirken kalıcı makyajın 2 ila 5 senelik süresi makyajdan sıkılma ya da değişiklik isteği gibi durumlarda kişinin imdadına yetişiyor.

Estetik bir uygulama olan ve genellikle lokal anestezi altında yapılan kalıcı makyaj kaş, göz, dudak, göz altı, yanak gibi bölgelere uygulanabildiği gibi kimi ameliyatlar sonrasında görünümün iyileştirilmesi için göğüs uçlarına veya yara izleriyle cilt lekelerinin bulunduğu bölgelere de uygulanabiliyor. Ancak koşullar ne olursa olsun kalıcı makyaj yapmak eğitim almayı gerektirdiğinden uygulamanın yaptırılacağı yerin özenle seçilmesi ve fiyat odaklı bakıştan kaçınılması gerekiyor.

Kalıcı makyaj uygulaması günümüzde daha çok kaş bölgesinde tercih ediliyor. Kaşlarının seyrekliğinden şikayetçi olan kişiler ya da bir sebeple kaşları dökülenler için uzmanlar ciltte olumsuz bir reaksiyona sebep olmayan doğal boyalar ile son derece başarılı kaş çizimleri gerçekleştirebiliyorlar. Kalıcılığı kişinin tercihine, kullanılan malzemeye ve işlem sonrası bölgenin korunmasına bağlı olarak değişebilen kalıcı kaş makyajı uygulaması gerekli rötuşların yapılmasıyla en az 2 yıl boyunca bozulmadan kalıyor.

Kalıcı makyajın kaşlar dışında yüzün göz, dudak, elmacık kemikleri çevresi gibi bölgelerine uygulanması da mümkün. Örneğin; gözlerinin küçüklüğünden şikayetçi olan bir kişinin göz altlarına uygulanan aydınlatma özelliğine sahip kalıcı göz makyajı ile bu sorun giderilebiliyor. Dudak çevresinin çok ince ve belirsiz olduğundan ya da dudaklarının soluk renginden şikayetçi olan kişiler için ise kalıcı dudak makyajı uygulaması yapılabiliyor. Kalıcı allık uygulaması ise daha çok soluk bir tene sahip olan ve her gün pudra ve allık gibi malzemeleri kullanmak istemeyen kişilere uygulanıyor.

Kalıcı makyaj enjeksiyon yöntemiyle yapılan bir uygulama olduğundan işlem sırasında kişinin ağrı eşiğine göre değişebilen düzeylerde acı ve batma hissi meydana gelebiliyor. Ancak önceden dövme yaptırmamış olan veya acı hissinden korkan kişiler için bu durum lokal anestezi yöntemleriyle en aza indirilebiliyor. Makyajın uygulandığı bölgede uygulama sonrası uzun süreli bir hassasiyet ya da acı oluşmamakla birlikte bir ila iki hafta boyunca direkt güneş ışığına çıkmamak, bölgeye mümkün olduğunca dokunmamak ve yüzü terletecek aktivitelerden kaçınma gerekiyor. Bölgenin birkaç gün boyunca suyla temizlenmemesi ve düzenli olarak nemlendirilmesi gerekliliği de bulunuyor. Kalıcı makyajın yapıldığı yere tavsiye edilen nemlendirici ve koruyucu kremler haricinde herhangi bir kozmetik malzeme ya da makyaj malzemesi sürülmesi ise tavsiye edilmiyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Kalıcı Makyaj" Yorumları

Misafir Avatar
Mahmut Köse Kalıcı makyaj Eğt.Uzm. 3 yıl önce

Çok başarılı mesajlar vermişsiniz.

Makyaj Modelleri
Makyaj Modelleri, Bu haberde size farklı cilt, göz ve saç renklerine; farklı yüz yapılarına uygun makyaj...

Haberi Oku