Güzellik:
Kök Hücre İle Güzellik

İlerleyen yıllara meydan okumak, nüfus kağıdının işaret ettiği yaştan çok daha genç bir görünüme sahip olmak günümüzde sadece çok parası olan insanların, popüler kişilerin, starların sahip olduğu bir imkan olmaktan çıktı. Cerrahi operasyonlardan daha ekonomik ve daha kolay olan, genel anestezi yapılmasını gerektirmeyen çeşitli ameliyatsız yüz gençleştirme teknikleri sayesinde artık eskiye göre çok daha fazla kişi zamanı geriye alarak biyolojik yaşından daha genç görünebiliyor. Bu yazımızda size biyolojik saati geriye alan yeni nesil uygulamaların en etki ve kalıcı olanları arasında sayılan kök hücre tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz. Cildiniz zamana yenik düşmeye başladıysa; göz ve dudak kenarlarınızda, boynunuzda, alnınızda görünmeye başlayan yaşlanma belirtileri sizi rahatsız ediyorsa ve bu durum için ameliyatsız çözüm yolları arıyorsanız bu bilgiler işinize yarayacaktır.

Kök hücre tedavisi cildi nasıl gençleştiriyor?

Fibrocell veya gençlik aşısı olarak da bilinen bu teknikte cildin güneş ışınlarına fazla maruz kalmamış bir bölgesinden (Kulak arkası ve önkol bölgeleri gibi) 1 – 0.5 cm.’lik (Aşağı yukarı mercimek tanesi boyutlarında) bir deri parçası alınıyor. Daha sonra bu deri parçasından laboratuar koşullarında binlerce fibroblast hücresi üretiliyor. Bu sürecin tamamlanması 3 – 4 haftayı buluyor.

Fibroblastlar uygulama kolaylığı açısından dolgu maddeleri ile veya kişinin kendi kanı ile karıştırılıyor.

Elde edilen bu dolgu maddesini diğer dolgu maddelerinden ayıran en önemli özelliğin ne olduğunu anlamış olmalısınız; Fibrocell uygulamasında vücudunuza yabancı maddeler değil, kendi hücreleriniz enjekte ediliyor. Bu da alerjik reaksiyon ve bulaşıcı hastalık riskini sıfıra indiriyor.

Kök hücrelerle cilt gençleştirme uygulamasında yüzünüze kendi hücreleriniz enjekte ediliyor. Enjeksiyondan 2 ay sonra fibroblast hücreler görevlerini yapmaya başlıyorlar; yani deri altındaki kolajen sentezini hızlandırıyorlar. Böylece hem cildinizdeki kırışıklıklar sizi 10 yaş daha genç gösterecek derecede azalıyor, hem de cildinizin yaşlanma süreci yavaşlıyor.

Fibrocell’in esas işlevi cildi yenilemek, daha parlak ve canlı kılmaktır. Bu yüzden, cildi gerginleşmesini sağlayan bir estetik operasyondan sonra görünümü daha kusursuz hale getirmek amacıyla da yaptırılabilir.

Fibrocell tekniği hangi cilt sorunlarına iyi geliyor?

Cerrahi operasyon geçirmeden daha kırışıksız ve net, daha parlak ve genç bir cilde kavuşmak isteyenler için mükemmel bir alternatif olan kök hücre uygulaması göz çevresindeki ince kırışıklıkların (Kazayağı), dudakların yan taraflarındaki derin çizgilerin ve burun çevresindeki kırışıklıkların giderilmesini sağlıyor. Fibrocell tekniğiyle ayrıca farklı cilt sorunları üzerinde de başarılı çalışmalar yapılıyor. Yüzünüzde kapanmamış yaralar ve yanık izleri, çukurluklar halinde derin sivilce izleri varsa; suçiçeği vb. bir hastalıktan veya cerrahi bir girişimden kalmış deformasyonlardan şikayetçiyseniz kök hücre tedavisinden ciddi faydalar sağlayabilirsiniz. Fibrocell tekniği ile ellerdeki, boyun ve dekolte bölgesindeki hafif tahribatların, güneş hasarlarının, kırışıklıkların da giderilmesi sağlanabiliyor. Uygulamanın en mükemmel sonuçlarının yüz ve boyun bölgesinde görüldüğünü, ellerde yapılan çalışmaların bu bölgelerde verdiği kadar etkin bir sonuç vermediğini de ekleyelim. Ellerin görünümü kuşkusuz uygulama öncesine göre daha genç ve gergin bir hale geliyor, fakat yüz – boyun kısmındaki kadar belirgin bir fark oluşmuyor.

Kök hücre tekniği kimlere uygulanabilir – kimlere uygulanamaz?

Fibrocell uygulamasında kullanılan gençleştirici ve onarıcı malzeme kişinin kendi hücrelerinden hazırlandığı için alerji riski barındırmamaktadır. Bilinen bir yan etkisi olan bu yöntem sadece çocuk bekleyen kadınlara uygulanmıyor. Tedavi bazı cilt hastalıklarından muzdarip olan kişilere de önerilmez. Şeker hastalarının kan şekerinin çok yüksek olduğu dönemlerde fibrocell tedavisi yaptırmamaları önerilir.

Cildinde yaşlanma işaretleri belirmeye başlayan herkes kök hücre tedavisi yaptırabilir; fakat başka cilt gençleştirme uygulamalarını denemiş ve beklediği faydayı görememiş, cildi ciddi derecede yıpranmış olan kişiler bu tedavi için daha uygun adaylardır. 30’lu ve 40’lı yaşlardaki kişiler bu tedaviden gayet tatmin edici sonuçlar alabilirler.

Fibrocell serumu ile kaç seans uygulama yapılıyor?

Cilt yenileyici fibroplast hücrelerinden oluşan Fibrocell serumu özel bir solüsyonun içinde bir süre bozulmadan muhafaza edilebiliyor. Bu serumla kişiye 3 – 6 haftalık aralarla 3 seans gençleştirme tedavisi uygulanıyor. Uygulamanın tamamlanması böylece 3.5 – 4 ayı buluyor.

Kök hücre ile güzellik uygulamasının etkisi ne kadar sürüyor?

Fibrocell tedavisinin etkisi en az 2 – 2.5 yıl sürüyor. Tedavi gören kişinin yaşına, cildinin başlangıçtaki durumuna bağlı olarak bu süre 4 – 5 yıla kadar da uzayabiliyor. Yüzünüzü güldüren sonuçları devam ettirmek istiyorsanız tedaviyi tekrar yaptırabiliyorsunuz.

Dipnot: Sertap Erener Kök Hücre ile Güzelleşenler arasında.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Kök Hücre İle Güzellik" Yorumları

Misafir Avatar
Buse Yağmur 3 yıl önce

sertap erener kök hücre ile güzelleşen ünlülerin ilkiydi sanırım

Yabancı Ünlülerin Güzellik Sırları
Güzellik onların geçim kaynağı... Güzel oldukları tüm dünya tarafından kabul edilen ünlü yıldızlar...

Haberi Oku