Diyet Nasıl Yapılır? Diyet Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler!
Diyet nasıl yapılır basit bir cevabı olan basit bir soru olduğunu düşünmeyin; zira diyetin iyisi kötüsü, sağlıklısı sağlıksızı, doğrusu yanlışı var. Kısa süre içinde birçok beslenme uzmanının haddinden fazla bulacağı miktarda kilo verdiren ama bünyenizde ağır hasarlar bırakabilen diyetler, beli bir süre tek tip beslenmeyi öneren sağlıksız diyetler, en iyi alternatiflerden biri olan kişiye özel diyetler; bu liste daha da uzatılabilir. İyi bir diyet asla rastgele bir diyet değildir; kilo vermek isteyen kişinin cinsiyetine, yaşına, genel sağlık durumuna, hayat tarzına, vücudunun ihtiyaçlarına uygun olarak planlanmış ve kilo verdirmekle kalmayıp kiloyu korumayı da amaçlayan sağlıklı ve dengeli bir beslenme / egzersiz programıdır.

Aslında önce diyet kelimesini kilo vermeye yönelik bir beslenme şekli olarak algılamaktan vazgeçmek gerekiyor, biliyor musunuz? Bu şekilde düşünürseniz yiyip içtiklerinize sadece istediğiniz kilo verene kadar devam eder, yalnızca diyet esnasında egzersiz yaparsınız; yeterince inceldiğinize kanaat getirince de yine yanlış şeyler yapmaya başlarsınız. Örneğin şeker ve tuz; bunlar sadece kilo verme sürecinde uzak durulacak maddeler değildir; ömür boyunca ölçülü bir şekilde tüketilmeleri gerekir. Gazlı soğuk içecekler tüketmek, sıklıkla kızartma yemek daima yanlıştır. Evet, kızartmalar çoğumuza lezzetli gelir ve kendinize eziyet etmektense arada bir böyle şeyler de yemelisiniz. Ama sadece bazen, ve ölçüyü fazla kaçırmadan. Ölçüyü kaçırdığınız zaman da hemen tedbir almalı, bir süre boyunca muzur beslenme alışkanlıklarından uzak durmalısınız. Dengeyi ancak böyle sağlayabilirsiniz.

Gelelim diyet nasıl yapılır sorusunun daha net cevaplarına:

Küçük, uygulanması kolay bir hedef belirleyin. Ayda 1 kilocuk verebilirsiniz, değil mi? Bunu hayal edin, bu bile yılda 12 kilo eder ve 1 yıl sonra mevcut bedeninizden 2 – 2.5 daha küçük beden kıyafetlere sığabileceğiniz anlamına gelir. Aslında haftada 1 kilo kaybetmek mümkündür ve sağlıklıdır ama siz daha azını hayal edin. Büyük ihtimalle yapabileceğiniz için kendinize güveniniz artacaktır.

Diyet yaparken aralıklı olarak tartılın. Haftada 1, en fazla 2 kere ve sabah saatlerinde, karnınız aç haldeyken tartılmak en iyisidir.

Kendinizi takdir etmek için 10 kilo vermeyi beklemeyin, guzellikhaber.com olarak önerimiz 1 kilo için bile bunu yapın. Sonuçta belli bir amaçla bir şeyler yaptınız ve bir başarı sağladınız.

Diyetisyen kontrolünde kilo veriyorsanız diyetisyeninize arada bir çok sevdiğiniz şeylerden yiyip yiyemeyeceğinizi sorun. Muhtemelen size olumlu cevap verecek, yol gösterecektir.

Bir sebeple diyeti bozduğunuz olursa bunun için diyetten vazgeçmeyin. Fakat diyetinizi sıklıkla bozmamaya da dikkat edin.

Evde, iş yerinde gözünüzün önünde çikolata, bisküvi, cips vb. atıştırmalıklar olmamalı. Bunların yerine daha sağlıklı atıştırmalıklar stoklayın ve onları bile ölçüsüzce tüketmeyin.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Diyet Nasıl Yapılır? Diyet Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler!" Yorumları

Açlık, Mide Operasyonu Geçiren İnsanların...
Açlık, Mide Operasyonu Geçiren İnsanların Ruh Sağlığını Bozuyor, Hastaların psikolojisini olumsuz etkileyen,...

Haberi Oku