Diyet

Piyasada bu kadar çok diyet listesi, diyet önerisi ve formülü olduğu halde kilolu insanların sayısının pek de azalmadığının farkında mısınız? Mucizeler vaat eden, kısa sürede çok kilo vermenizi sağlayacağını iddia eden birçok diyet fikrinin kısa sürede ortadan kalkması ve yerlerini yeni mucize formüllerin alması kafanızı karıştırıyor mu? Başarısız kilo verme denemeleriniz oldu mu, diyete başlamaya karar verip verip vazgeçtiğiniz? Büyük bir grubun üyesi olduğunuza emin olun, sizinler aynı durumda olan insanların sayısı düşündüğünüzden çok fazla. Dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan bu insanlar kilo vermelerini, daha ince görünmelerini, daha fit olmalarını sağlayacak yöntemler arıyor ve bazen de bu yöntemlerden birini uyguluyorlar. Ama bir kısmı bir süre sonra eski kilolarına geri dönüyor, hatta bazen daha kilolu oluyorlar. Gereken iradeyi gösterenler, diyeti bıraktıktan sonra eski yanlış beslenme ve yaşama alışkanlıklarına dönmeyenler aldıkları sonucun devamlılığını sağlayabiliyorlar tabii. Ama bunu başarabilenlerin sayısı çok fazla olmuyor

Bu evrensel sorun hakkında bir araştırma yaptık. Topladığımız bilgilerin fazla kilo sorunu olan ziyaretçilerimize yardımcı olacağını umuyoruz. Fazla kilolarınızdan kurtulmak veya giderek şişmanlayan çocuğunuza zaman kaybetmeden yardımcı olmak istiyorsanız önerilerimiz işinize yarayacaktır.

Şunu da hatırlatalım; kilo fazlası 5 – 10 kilo civarında olan insanların kendi çabalarıyla kilo vermeleri mümkündür ve çok da zor olmaz. Bilinçli bir beslenme programı uygulamak, egzersiz yapmak, bolca su içmek, kalori hesabı yapmak, abur cuburdan uzak durmak bu miktarda kilonun verilmesi için yeterli olabilir. Fakat kilo fazlanız 10’un üzerinde ise doktor – diyetisyen kontrolü altında kilo vermeye çalışmak doğru değildir.

Kadınlara ve erkeklere, gençlere ve yaşlılara, spor yapan ve yapmayan insanlara, 8 kilo fazlası olanlara ve 28 kilo fazlası olanlara; kısacası birbirinden farklı özellikleri ve yaşantıları olan birçok insana aynı diyeti öneren şok diyet programlarını ve diyet haplarını tavsiye etmiyoruz. Böyle bir şeye girişmeden önce hiç değilse iyi bir doktorun fikrini alın, lütfen. Ve özellikle sağlık sorunlarınız varsa daha da dikkatli olun.

Kilo vermeyi engelleyen etkenler:

Hareketsiz bir hayat tarzınız varsa kilo almanız veya vücudunuzun bazı bölgelerinin genişleyip kalınlaşması kaçınılmazdır.

Hazır meyve suları yüksek oranda fruktoz içerir, bu da iştahınızın açılmasına yol açar. Bu tip içecekler yerine taze meyve yemeyi tercih etmelisiniz. Taze sıkılmış meyve sularına gelince; normal kiloda iseniz günde 2 bardak taze meyve suyu içmek sizin için büyük bir tehlike oluşturmaz. Fakat fazla kilolu veya obezite sınırında iseniz bu faydalı ve doğal içecek bile zarar verebilir. Meyve suyu günde 2 bardaktan fazla içilmemeli ve aç karnına içilmelidir. Daha fazla miktarda ve tok karnına içilen meyve suları şekere dönüşür, bu da kilo almanıza sebep olur.

Diyet yaparken bolca salata yemek mantıklı bir tutumdur ama salatanın soslu olmaması kaydıyla. Dışarıda yediğiniz soslu salataların kalori oranı, sostan dolayı, oldukça yüksektir. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

Geceleri 4 saatten az uyuyorsanız vücudunuz yeterince dinlenemez. Yorgun bir vücut da gün içinde yakması gereken enerjiyi yakamaz. Metabolizmanızın yavaşlamasını istemiyorsanız her gün 6 ila 8 saat arasında uyumalısınız.

Gereğinden az yemek, gün içerisinde alınması gerekenden daha az kalori almak metabolizmayı yavaşlatır.

Hızlı yiyen insanlar yavaş yiyenlere göre daha çok kilo alır. Ağzınıza aldığınız yiyecekleri hemen değil, bir süre çiğnedikten sonra yutmaya dikkat edin.

Kilo vermenizi kolaylaştıracak ipuçları:

Vücudunuzun fazla su tutmasını engellemek için tuz tüketimini olabildiğince azaltın.

Kilo vermeye çalışıyorsanız dışarıda fazla yemekten kaçınmalısınız. Yemeklerinizi kendini hazırlarsanız yağ ve tuz oranını kontrol etme imkanınız olur.

Diyet yaparken kendinizi sevdiğiniz yiyeceklerden tamamen mahrum bırakmayın, sıklıkla ve fazla miktarda olmamak kaydıyla onlardan da yiyin. Yoksunluk hissi yaptığınız diyeti sevmemenize yol açar, hiç sevilmeden yapılan bir diyetten de pek hayır gelmez. Böyle bir diyetten sonuç alabilirsiniz ama bıraktıktan sonra muhtemelen yoksun kaldığınız o yiyeceklere saldırırsınız.

Her fırsatta yürüyün, bazen yolunuzu bilerek uzatın, asansörü görmezden gelip merdivenlere yönelin.

Ara öğünlerin 200 kaloriden fazla olmamasına dikkat edin ve bu sırada lezzetli ve düşük kalorili ürünleri tercih edin.

İşlenmiş gıdalardan uzak durun.

Gün içerisinde küçük porsiyonlar halinde 5 – 6 öğün yiyin. Bu metabolizmanızın devamlı olarak çalışır durumda olmasını sağlar ve yemek aralarında baş edilmesi zor açlık krizleri yaşamanızı engeller.

Her gün 8 – 10 su bardağı su için.

Haftada 2 – 3 kere yumurta tüketin; hem tok tutar, hem de sağlıklı bir besindir.

Tavsiye: Sık sık tartılmayın

Diyet yapmakta olan birçok kişi sabah akşam tartılma eğilimindedirler. Bunun sebebi genellikle sabırsızlıktır; çabucak kilo vermek istersiniz ve sıklıkla tartıya çıkarak ağırlığınızdan ne kadar eksildiğini görmek istersiniz. Fakat insanın ağırlığında gün içerisinde iniş çıkışlar olur. Sık sık tartılıp kilonuzda kısa sürede bir değişiklik yaratmayı başaramadığınızı görürseniz hayal kırıklığına uğrarsınız, moraliniz bozulur, motivasyonunuz düşer. Bu konuda size tavsiyemiz şu; haftada 1 kere, sabah saatlerinde ve karnınız açken tartılın.

Çevrenizde abur – cubur gıdalar bulundurmayın:

Diyet yapıyorsanız kendinize yardımcı olmak için mutfağınızda, çalışma masanızın çekmecelerinde abur – cubur gıdalar bulunmamasını sağlayın. Çevrenizde sizi kışkırtacak zararlı, gereksiz, kilo aldırıcı gıda maddeleri olmaması işinizi kolaylaştırır.

Diyet yaparken büyük hedefler koymayın:

Bir konuda olumlu düşünmek olumlu sonuç alma ihtimalini arttırır. Giriştiğiniz bir şey için kendinize ne kadar güven ve umut verirseniz başarma şansınız o kadar artar. Fakat bunları yaparken gerçekçi ve sabırlı olmak da önemlidir. 20 kilo vermeniz gerekiyor diyelim; siz diyete ’20 kilo vermeliyim’ diye başlamayın. Bunun yerine makul bir sürede daha az kilo vermeyi hedefleyin; mesela 1 – 2 ayda 4 kilo vermeyi. Bu daha az göz korkutan bir hedeftir ve böyle küçük bir hedef koyarsanız umudunuz daha yüksek olur. Bunu başardıktan sonra ikinci 4 – 5 kiloyu vermeye göz dikin.

Diyetlerde duraklama devri:

İnsan diyet yapmaya, yanlış beslenme alışkanlıklarını değiştirmeye, daha hareketli olmaya, daha fazla su içmeye başladıkta sonra bir miktar kilo verir. Bir zaman sonra bu durum ortadan kalkar; çünkü metabolizmanız diyet yaptığınızı anlamış, daha az kalori almaya başladığınızı fark etmiştir. Bundan sonra, diyetin kurallarını aynı şekilde uyguladığınız halde, kilo veremezsiniz. Duraklama dönemi denilen bu dönem diyet yapan herkesin yaşadığı bir süreçtir. Birçok kişi bu noktada umutsuzluğa kapılarak çok daha az yemeye veya şok diyet uygulamalarından birini denemeye başlarlar. Bu tutum başlangıçta kilo vermenizi sağlayabilir ama bu geçici bir kilo kaybıdır. Sonrası ise metabolizmanın daha da yavaşlaması ve kilo verme sürecinin uzamasıdır.

Diyetiniz duraklama dönemine girdi ise yukarıda söz ettiğimiz yanlış yollara sapmayın. Yapmanız gereken şeyler egzersizi ve su alımını arttırmak, çok az da olsa abur cubur gıdalar tüketiyorsanız bunları tamamen kesmektir. Egzersizin şeklini ve öğünlerde standart olarak aldığınız gıdaları değiştirmeniz de işe yarar. Ve sabırlı olmalısınız, bu geçici bir dönemdir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Diyet" Yorumları

Açlık, Mide Operasyonu Geçiren İnsanların...
Açlık, Mide Operasyonu Geçiren İnsanların Ruh Sağlığını Bozuyor, Hastaların psikolojisini olumsuz etkileyen,...

Haberi Oku