Açlık, Mide Operasyonu Geçiren İnsanların Ruh Sağlığını Bozuyor!

Hastaların psikolojisini olumsuz etkileyen, tüp mide ameliyatları, ünlüler dünyasında tercih edilen yaygın bir uygulama haline geldi. Işın Karaca’nın zayıflama yöntemi olarak gündeme gelen bu mide küçültme ameliyatlarını ünlüler dünyasından tercihler edenler arasında Fatih ÜREK'te yer aldı.

Açlık, hem bedensel hem de ruhsal mekanizmalar sebebiyle insanı daha stresli hale dönüştürebiliyor. Mide operasyonu olan insanlarda bu durumun daha çok yaşandığını dile getiren uzmanlar, bir süre az yemek yeme mecburiyetinde kalmanın hastaların psikolojilerini kötü etkilediğine vurgu yapıyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nde psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Aslıhan Dönmez mide operasyonu sonrası insanların psikolojilerinin kötüleştiğini vurgulayarak şunları dile getirdi:

Mide operasyonu olan insanlarda operasyondan sonra bir süre miktar bakımından az ve sıvı ağırlıklı besinlerle beslenmek lazım. Normal ya da çok yemeye alışmış ve genellikle katı besinlerle beslenmiş olan bir insanın bu diyet programı değişimine ayak uydurması çok kolay gözükmüyor. Bir süre fazla yememeleri lazım ve açlığın birey ruh sağlığı üzerindeki negatif etkisini görmeye başlıyorlar.

Mide operasyonu olanların ruh sağlıklarının açlık sebebiyle kötüleştiğini ifade eden Prof. Dr. Dönmez, Açlığın birey psikolojisine kötü etkisi İkinci Dünya Savaşı esnasında uygulanan Minesota Açlık Deneyi’nde de tek kelimeyle açık ve net bir biçimde ortaya serilmiştir. Avrupa’da o dönemde görülen kıtlığın etkisinin ne şekilde geri dönebileceğini inceleyen bu deneyde deneklere bir süre uygun beslenme düzeyi uygulanmış, sonrasında ise günlük kalori miktarlarının hemen hemen yarı yarıya düşürüldüğü bir açlık periyoduna tabi tutulmuşlardır. Bu açlığın denekler üzerindeki ruhsal etkisine bakılmıştır. Bir süre sonra neredeyse tüm deneklerin daha asabi, gergin, depresif ve endişeli duruma geldiği, yemekle alakalı takıntılı fikirlerin meydana geldiği görülmüştür, şeklinde ifade etti.

Açlık Gerginliğe Sebep Oluyor

Açlığın insanı strese soktuğunu ifade eden Prof. Dr. Dönmez, Açlık hem bedensel hem de ruhsal mekanizmalar sebebiyle insanı daha asabi hale getirebilir. Fiziksel açıdan kan şekerinin azalması beyine direk etkisi ve kan şekerinin azalmasına tepkisel açıdan salınan bir takım hormonların beyine dolaylı tesiri sebebiyle gerginlik artabilir. Ancak daha önem arz eden ruhsal mekanizmalardır. Açlık, insanda bir engellenmişlik hissi yaratır. Yemenin temin edeceği doyma ve haz hissi gecikmiştir. Engellenmişlik hissi oluşturan ve hazzı geciktiren her çeşit uyaran insanda gerginliğe sebebiyet verebilir, sözlerini ifade etti.

Yeme biçimimiz Psikolojimiz İle bağlantılı

Yemek yeme ile birey psikolojisi bağında karşılıklı bir etkileşimden söz eden Prof.Dr. Dönmez, şunları ifade etti:

Her ikisi de birbirini iyi ya da kötü biçimde etkileyebilir. İyi bir yemek yemiş olmak insanı mutlu kılabilir. Çok fazla yemek ise insanda suçluluk hissi oluşturabilir. Bazı insanların psikolojisi bozulmuşken, mesela depresyondayken iştahları pek olmayabilir, bazılarının ise artabilir. Guzellikhaber.com - Bu nedenle yemek yemek ile birey ruh sağlığı bağında karşılıklı ve çok çeşitli bir ilişki olduğunu ifade edebiliriz.

Şekerden Çok, Serotonin Mutlu Eder

Şekerden çok, serotonin içerici gıdaların mutlu ettiğini ifade etmek doğru olur. Yalnız bu durum kalıcı ve uzun süren bir mutluluk olmuyor. Serotonin beyinde sinirsel hücrelerinin birlikte iletişim kurmakta çok fazla uyguladıkları maddelerden biri. Günümüz koşullarında alınan birçok depresif ilaç serotonin üzerinden depresyonu tedavi ediyor.

Masa Başı İş Yapmak Şişmanlatabilir

Masa başı iş yapmanın az hareket etmenin yanında sürekli atıştırmak sebebiyle kilo aldırabileceğini ifade eden Prof. Dr. Dönmez, Masa başı iş yapmak, aslında genellikle monoton ve durağan bir işte çalışmayı çağrıştırıyor. Bu şekilde bir işin verdiği can sıkıntısı insanın sürekli atıştırmak ihtiyacını arttırıyor olabilir. Zira bazı insanların yemeği yada abur cuburu günlük monotonluktan bir kaçış olarak, can sıkıntısına iyi gelen bir yöntem gibi görebilirler, diye ifade etti.

Mide operasyonu olan insanlarda operasyondan sonra bir süre miktar bakımından az ve sıvı ağırlıklı besinlerle beslenmek lazım. Normal ya da çok yemeye alışmış ve genellikle katı besinlerle beslenmiş olan bir insanın bu diyet programı değişimine ayak uydurması çok kolay gözükmüyor. Bir süre fazla yememeleri lazım ve açlığın birey ruh sağlığı üzerindeki negatif tesirini görmeye başlıyorlar.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Açlık, Mide Operasyonu Geçiren İnsanların Ruh Sağlığını Bozuyor!" Yorumları

Sağlıklı Diyet Önerileri
Sağlıklı diyet nedir? Sağlıklı diyet önerileri,

Haberi Oku