Cildin bakımı çok önemlidir. Bakımlı ve sağlıklı görünen bir cilt kimliğimizi pozitif olarak yansıtan önemli unsurlardan biridir. Cildimiz ne kadar canlı ve parlak ise o kadar sağlıklı gözükür. Cildimizin pürüzsüz olması özgüvenimizi arttırır ve güzelliğin resmini çizeriz. Güzel bir cilde sahip olmak için mutlaka cilt bakımı yapmak gerekir ve bakım için ilk aşama olarak cilt tipinizi öğrenerek başlayabilirsiniz. Cilt tipinizi bilmiyorsanız aşağıdaki yazımı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

Cilt Tipi Öğrenme

Kılcal damarlarınız varsa ve cildiniz sürekli kuruyor ise kuru bir cildiniz var demektir. Kuru ciltler genellikle hassastır ve hemen kururlar. Pembeleşmeye çok müsaitlerdir. Kılcal damar çatlamaları da bu tip ciltlerde çok görülür. Kuru ciltlerin hem yağa hem de neme ihtiyacı vardır. Güneşten, soğuk havadan çabuk etkilendikleri için güneş koruyucu kullanmak şarttır. Ayrıca cilde nem ve yağ dengesini sağlayacak ürünler kullanmak gerekir.

Sivilce sorununuz var ve elinizi yüzüne götürdüğünüzde yağlı bir his mi geliyor? O zaman bilin ki yağlı bir cilde sahipsiniz. Hücre gözenekleriniz genişse ve yağlı bir görünümü varsa yağlı cilde sahipsiniz diyebiliriz. Bu tarz ciltlerde siyah nokta ve sivilcelenme sorunu fazla yaşanabilir. Yeteri kadar cildin temizlenmemesi büyük cilt sorunlarına neden olabilir. Bu tür ciltlerde yağ oranını dengelemek gerekir ve nemini korumak gerekir. Bu tip ciltler için de üretilen birçok cilt bakım ürünleri vardır.

Ülkemizde en çok görülen cilt tiplerinden biri karma ciltlerdir. Karma ciltlerde t bölgesinde yağlanma ve sivilcelenme olabilir. Bu bölgelerde gözenekler daha büyüktür. Yanak kısmı diğer bölgelere göre daha kuru olabilir. Bu cilt tipinde yanaklara ayrı bir ürün, t bölgesine ayrı bir ürün uygulanabilir yada karma ciltler için özel üretilmiş ürünler tercih edilebilir.

Bu tip ciltler dışında başka cilt tiplerinden de bahsedilebilir. Bu, kişinin yaşına, cildin genetik yapısına göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca dış etkenler de cildi farklı bir boyuta taşıyabilir. Cilt tipini belirlemek uzman kişiler tarafından yapılırsa daha sağlıklı olacaktır. Cilt tipi analizi yapılan makineler vardır ve ciltle ilgili tüm ayrıntılar bu cihazlar sayesinde kolaylıkla ve detaylıca söylenebilir. En kısa sürede bir uzmana ulaşıp cilt analizi yaptırmanızı tavsiye ederim.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Cilt Tipinizi Biliyor musunuz?" Yorumları