Cilt Sarkması:
Cilt Sarkması Nasıl Önlenir?

Genç bir kadın olduğunuz halde cilt sarkması sorunu mu yaşıyorsunuz? İnanın yanız değilsiniz, henüz 30’lu yaşlarında olduğu halde yüzünde ve vücudunun başka kısımlarında sarkmalar oluşmaya başlayan birçok kadın var, onlar da tıpkı sizin gibi cilt sarkmasını önlemek için çareler arıyorlar.

Ömür boyu genç kalma fikri günümüz insanının çok ilgisini çekiyor, pek çok insan yaşamı boyunca mümkün olduğu kadar genç bir cilt ile yaşamak istiyor. Fakat çoğu kişi bunun için gösterilmesi gereken gayreti göstermiyorlar. Cildinize iyi davranırsanız bunun karşılığını mutlaka alırsınız, ama bu iyi davranışı ömür boyu devam ettirilmek ve cildin bozulmasını sağlayan etkenlerden olabildiğince uzak durmak gerekiyor. Cilt sarkmasını engellemek için çok para sarf etmek zorunda değilsiniz. İyi beslenmenin ve yeterince uyumanın bu açıdan ne kadar etkili olduğunun herkes farkında değil aslında. Bunlar hayatımız boyunca her gün yaptığımız şeyler oldukları için bize basit geliyorlar, oysa doğru yapılmalarıyla yanlış yapılmaları arasında sonuç açısından çok büyük fark var.

Kozmetik bakım meselesine gelince; sıkılaştırıcı cilt bakım ve anti – aging ürünlerini ancak yaşlanınca kullanmanız gerektiği yanılgısından başlamalısınız. Çok genç insanların taze ciltlerini kimyasal kozmetiklerle tıkamalarını biz de tavsiye etmiyoruz. Fakat sıkı bir bakım yapmaya başlamak için çok geç de kalmamalısınız. Kırışıklıkların ve sarkmaların temeli cildin alt tabakalarında insan 27 yaşlarındayken atılmaya başlıyor. Bunun sonuçlarını hemen fark etmiyoruz, fakat 4 -5 yıl sonra, 30’lu yaşlarımızın başlarındayken cildimizde ilk kırışıklıkların belirmeye başladığını görüyoruz çoğumuz. Dolayısıyla yaş 30’a yaklaşırken cilt tipine uygun yaşlanma karşıtı ürünleri kullanmaya başlamakta fayda var.

Cilt sarkmaları genelde 30’lu yaşlarda başlar ve yıllar geçtikçe artar. Bunun ana nedeni cilt altındaki hyaluronik asit ve kolajenle elastik liflerin azalmasıdır. Genetik olarak cilt sarkmasına yatkınsanız, sigara kullanıyorsanız dengesiz besleniyor ve yeterince uyumuyorsanız, cildinizi güneşten korumuyorsanız cildinizdeki sarkma oranı daha da yüksek olur.

Cilt sarkması tedavisi için uygulanan farklı yöntemlerde amaç cilt altı dokusunda eksilen maddelerin çeşitli mekanizmalarla yenilenmesidir. Tedavi planlanırken kişinin yaşı, cildinin ne derecede sarkmış olduğu ve cilt yapısı dikkate alınır. Mezoterapi yöntemi 30 yaşlarındaki insanlara önerilen başlıca yöntemler arasındadır. Geniş gözenekli bir cildi olan ve başı sivilce izleri ile dertte olan kişilere PRP ve fraksiyonel lazer yöntemleri tavsiye edilir. İleri yaşlarda cilt yenileme işlemlerine dolgu uygulamaları da eklenir. İyi bir güzellik uzmanı ile görüşerek sizin için en uygun olan yüz sarkması tedavisi yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Cilt sarkmaları insanı yaşlı gösterir. Yüz ovalinin yavaş yavaş bozulmasına sebep olan sarkmaları makyajla gözden gizlemek de mümkün değildir. Yaşınız henüz gençse ve cildinizdeki sarkma hafif düzeydeyse durumu kozmetik ürünleri ve doğal cilt bakım maskeleri ile kontrol altına alabilirsiniz. Fakat belli bir seviyeyi aşmış sarkmalara daha ciddi şekilde müdahale edilmesi gerekir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Cilt Sarkması Nasıl Önlenir?" Yorumları

Cilt Sarkmasına Karşı Maske Tarifleri
Cilt Sarkmasına Karşı Maske Tarifleri, 35 yaşını geçtiniz ve cildiniz elastikiyetini kaybetmeye mi başladı?...

Haberi Oku