Cilt Lekeleri:
Güneş Lekeleri

Yazın güneşlenmeyi ve bahar aylarında bronz bir tenin keyfini sürmeyi seven kişiler için güneş lekeleri kimi zaman çok can sıkıcı olabilmektedir. Güneşin altında uzun süre kalma, yetersiz güneş kremi kullanımı, bronzlaştırıcı krem kullanımı ve öğlen saatlerinde korumasız olarak güneşe çıkma gibi durumlarda oluşabilen bu lekeler konusunda yapılacak en doğru şey oluşumlarını engellemektir. Çünkü lekeler bir kez oluştuktan sonra güneş lekeleri için uygulanabilecek kimi bakımlarla görünüşte giderilseler de cildinizin bu zararlı etkiye bir kez maruz kaldığı gerçeği değişmeyecektir.

Güneş Lekeleri Nerelerde Görülür?

Hassas cilt yapısına sahip kişiler güneş lekesi oluşumu noktasında daha hassas olsalar da esmere yakın koyu ten renklerinde de bu tarz izlerin görülmesi mümkündür. Güneş lekelerinin belli bir şekli olmamakla birlikte belli bir alanda yoğunlaşmış kahverengi benekler veya biçimsiz bir ben izlenimi yaratan nispeten daha büyük lekeler şeklinde ortaya çıkabilirler. Vücudumuzun çevresel etkenlerden kaynaklanan sarkma ve kırışma gibi etkilere en açık olan bölümleri yani yüz, göğüs, omuz ve sırt bölgeleri aynı zamanda güneş lekelerinin de en sık görüldüğü bölgelerdir. Güneşlenirken de en çok ışına maruz kalan vücudumuzun bu üst bölümlerinin yüksek faktörlü bir güneş koruyucu ürün ile yaz boyunca nemli tutulması ve gerektiğinde şapka, şal gibi ürünlerle korunmaları bu açıdan son derece önemlidir.

Güneş Lekesi Oluşumunun Sebepleri Nelerdir?

Güneş ışınlarından kaynaklanan cilt lekeleri en çok yaz mevsiminde ortaya çıkmakla birlikte kimi durumlarda farklı mevsimlerde ve farklı nedenlerle de ortaya çıkabilmektedirler. Cildi hassaslaştıran ve doğal koruma mekanizmalarını zayıflatan yaşlanma, kozmetik ürünlerin aşırı biçimde veya yanlış kullanımı, ilaç kullanımı, hamilelik, stres gibi etkenler ve menopoz gibi özel dönemler cildinizi güneş lekelerine karşı savunmasız hale getirebilirler. Böyle durumlarda hangi mevsimde olunursa olsun cildi güneşten koruyan bir ürünün kullanılması ve hassas bölgeleri kapatacak kıyafetler tercih edilmesi yerinde olacaktır. Güneş lekeleri aynı zamanda vücutta o ya da bu şekilde yanlış giden bir şeyler olduğunu gösterdiğinden, sorun alınan önlemlerle giderilemiyorsa guzellikhaber.com olarak önerimiz mutlaka bir uzmanın fikri alınmalıdır.

Yaz mevsiminde oluşan güneş lekelerinin sebepleri güneşin yaydığı ve ozon tabakasının incelmesinden dolayı dünyaya daha az süzülerek yansıyan ışınlardır. Yaşamımız ve sağlığımız için son derece önemli olan bu ışınlara korunmaksızın ve gerekenden fazla maruz kalındığında üzerinde durduğumuz lekelenmelerden çeşitli cilt hastalıklarına ve hatta cilt kanserine kadar gidebilen etkiler görülebilmektedir. Güneş ışınlarından doğru biçimde korunmanın önemi de bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Güneş Lekelerinden Korunma Yolları

Güneş lekelerinin oluşumunu engellemek için alınması gereken önlemler son derece basittir. Ayrıca bahsedeceğimiz uygulamaların yalnızca leke oluşumunu engellemek için değil, cildimizi çevresel faktörlerin olumsuz etkilerinden korumak için de yapılması gerekmektedir.

Yaz aylarında kaliteli ve en azından orta faktörlü bir güneş kremi kullanmak; güneş lekelerine çözüm olarak uygulanabilecek en etkili yöntemdir. Ancak özellikle tatildeyken her gün birden fazla kez cildimizin tamamına uyguladığımız güneş kremlerini seçerken ve kullanırken de kimi noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle beyaza yakın açık bir ten rengine sahip olan ya da cildi aşırı hassas olan kişilerin bronzlaştırıcı güneş ürünlerinden, bronzlaşma amacıyla kullanılan bitkisel yağlardan ve çok düşük faktörlü güneş kremlerinden sakınmaları gerekmektedir. Bu noktada ayırt edici bir faktör olarak çillerinizin olup olmamasını ya da yoğunluklarını da göz önünde bulundurabilirsiniz. Yüzde ya da vücudun herhangi bir yerinde yoğun olarak göze çarpan çiller varsa bu; cildin güneş ışınlarına karşı hassas olduğunun bir göstergesidir. Bu durumda güvenilir bir markanın en az 30 faktörlü bir güneş kreminin kullanılması yerinde olacaktır. Faktör değeri 15 veya daha düşük olan kremler ancak oldukça koyu tenleri korumada işe yaramaktadırlar. Ancak 50 ve üstü faktöre sahip güneş kremlerinin de cilde aşırı miktarda kimyasal madde yüklemesi durumu söz konusudur. Bu nedenle guzellikhaber.com olarak önerimiz cilt lekelerine karşı kullanılacak güneş koruyucu ürün seçilirken son derece dikkatli olmakta fayda vardır.

Güneş ışınlarını yansıtarak güneş lekeleri ve cilt üzerindeki diğer olumsuz etkiler konusunda koruma sağlayan ürünler de her zaman tam koruma sağlayamayabilirler. Örneğin güneşin tepede olduğu öğlen saatlerinde mümkünse hiç güneşe çıkılmaması yapılacak en doğru şeydir. Eğer bu saatlerde dışarı çıkılacaksa ince kumaşlı fakat cildin mümkün olduğu kadar fazla yerini örten kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir. Saydığımız tüm önlemler özellikle yaşlılar ve çocuklar için kritik öneme sahiptir.

Güneş Lekeleri Tedavisi

Doğal yollarla oluşan güneş lekelerinin tedavisi de yine ancak doğal yollarla olabilmektedir. Bu noktada en etkili olan yöntemlerden biri; güneş lekelerinin bulunduğu bölgeyi her gün limon suyuyla silmektir. Bu işlem için orta büyüklükte bir parça pamuğu kendiniz sıktığınız doğal limon suyuna batırıp lekeli bölgeyi bu pamukla ovalayarak gerçekleştirebilirsiniz. Limon suyunun içine bir parça tuz eklerseniz güneş lekelerine karşı oldukça etkili ve pratik bir peeling karışımı elde etmiş olursunuz. Banyo sırasında uygulanan kozmetik peeling ürünleri de bu noktada etkili olmakla birlikte zaten hassas olan bölgeye fazla baskı yapılması ve çok miktarda kimyasal madde uygulanması sakıncalı olabilir.

Hemen her markette, kozmetik dükkanında ve hatta aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz bir el kesesi de cilt lekeleri tedavisi konusunda son derece etkili olacaktır. Bu keseyi yalnızca suyla ıslatıp üzerine birkaç damla limon suyu damlattıktan sonra güneş lekelerinin yoğunlaştığı bölgeyi fazla bastırmadan, dairesel hareketlerle keseleyin. Ardından tüm vücudunuzu kullandığınız duş jeliyle temizleyebilirsiniz. Birkaç haftalık düzenli uygulamadan sonra mevcut güneş lekeleri solmaya başlayacak ve görünümleri düzelecektir.

Eğer evde güneş lekeleri için maske hazırlayıp uygulayacak vaktiniz varsa; 3 yemek kaşığı süzme yoğurdu yarım limonun suyu ile karıştırarak harika bir bakım maskesi elde etmeniz mümkün. Uygulamadan hemen önce hazırladığınız bu maskeyi lekeli bölgeye uygulayıp 15 dakika kadar sonra ılık suyla yıkamalısınız. Haftada 2-3 kere yapılması gereken bu uygulamayla bir ay içinde güneş lekelerinizin büyük ölçüde ortadan kalktığını görebilirsiniz. Eğer karışım sırt, omuz, göğüs gibi bölgelerde duramayacak kadar akışkan göründüğünde yoğurt oranını arttırmanızda sakınca yoktur.Bu arada güneş lekeleri için Suna Dumankaya'nın verdiği bilgileride araştırıp konu olarak ekleyeceğiz. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Güneş Lekeleri" Yorumları

Kimyasal Peeling
Kimyasal Peeling, Uzman eller tarafından yapıldığı takdirde güvenilir bir cilt bakım yöntemi olan kimyasal...

Haberi Oku