Cilt Kızarıklığı:
Cilt Kızarıklıklığı

Hassas ciltler dış etkenlere göre diğer cilt tiplerine göre daha çok ve hızlı tepki verirler. Bu tepki bazen farklı biçimleri ve özellikleri olan bir cilt kızarıklığı şeklinde olur. Bu sorun genellikle kılcal damarların cilt yüzeyine yakın olmasıyla veya kan dolaşımının hızlanmasıyla ilgilidir.

Daha çok açık renk tenli ve genetik hassasiyeti olan kişilerde görülen cilt kızarıklığının çeşitli dereceleri vardır. Yüz kızarıklığı belli durumlarda birdenbire ortaya çıkıyorsa (Flushing) ve herhangi bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa kalıcı değildir. Bu kategoriye giren kızarıklıklar kişi strese veya yüzdeki kan dolaşımını değiştirecek derecede bir ısı değişikliğine maruz kaldığında ya da gıda maddelerinin etkisiyle oluşabilir. Örneğin alkollü içki içtiği veya baharatlı bir şey yediği zaman kişinin yüzü kızarabilir. Bu tip cilt kızarıklığının tedavisinde bireyin duydu durumunu kontrol etmesinin sağlanmasına çalışılır veya kan dolaşımını düzenleyen kozmetikler önerilir. Bazen de ışın tedavisi uygulanarak cilt kızarıklığı tedavi süreci hızlandırılır. Hassas ciltli insanlar bazen temizlik ve kozmetik ürünlerine kızarma şeklinde tepki verirler. Bu sorun bir dermatolog tarafından önerilen uygun ürünlerin kullanılmasıyla giderilebilir.

Cilt kızarıklığı kendini ani bir kızarma durumunda damarların hızla genişleyip daha sonra normal durumuna dönmesi olarak da gösterebilir. Bu tip kızarıklıklar uzun dönemde vücudun başta yanaklar olmak üzere bazı bölgelerinde sabit hale gelebilir. (Eritroz)

Cilt kızarıklığının sebebi bazen de rozasea hastalığıdır. Bu rahatsızlığın nedeni kesin olarak anlaşılmış değildir. Rozasea daha çok 40 – 60 yaş grubunda görülen bir orta yaş hastalığı olmakla beraber genç insanlarda da görülebilir. Yüzde kızarıklık ve ateş basması şikayetleriyle başlar, zamanla kızarıklıklar yerleşik hale gelir. Yüzün en çok yanaklar, çene, alın ve burun bölgelerinde görülür. Bazen kulakların arkasına, saçlı deriye, boyna ve sırta da sıçrayabilir. Rozasea hastalığına yakalanan kişilerin bazı damarları diğerlerinden daha geniştir ve bu durum çıplak gözle görülecek derecede belirgindir. Yüzün üzerinde ‘Püstül’ olarak adlandırılan, ergenlik aknelerine benzeyen kötü görünümlü beyaz sivilceler oluşabilir. (Akne rozasea)

Hafif yüz kızarıklıkları için bazı doğal maske tariflerini deneyebilirsiniz. Şunu hatırlatarak size bu tariflerden birini verelim: Cildinizin alerjik tepki vermesi olasılığına karşı maskeyi önce bileğinizin iç tarafında denemeniz faydalı olur.

Maske için bir miktar at kestanesi temin etmeniz gerekiyor. At kestanelerini soyun ve rendeleyin. Sonra bir kavanoza koyup üstlerini biraz geçecek kadar susam yağı ekleyin. Sonra kavanozu sıkıca kapatın ve güneş alan bir yere koyup 2 hafta orada bırakın. Bu süre geçtikten sonra karışımı süzüp içine 1 çay kaşığı elma sirkesi koyun. Maskeniz artık kullanıma hazır durumdadır. Her akşam cilt kızarıklığının olduğu bölgelere uygulayın.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Cilt Kızarıklıklığı" Yorumları

Cilt Kızarıklığı Nasıl Giderilir?
Cilt Kızarıklığı Nasıl Giderilir, Cilt kızarıklığı için uygulayabileceğiniz bir doğal maske tarifi...

Haberi Oku