Cilt Kızarıklığı:
Cilt Kızarıklığı Nasıl Giderilir?

Teni açık renkli olan ve genetik bazı hassasiyetlere sahip kişilerde daha çok görülen bir sorun olan cilt kızarıklığını gidermek için cilt yüzeyini iyi bir nemlendirici bakım yaparak korumak, kurutmayan sabunlar ve sıkmayan pamuklu giysiler kullanmak gerekir. Bu sorundan muzdaripseniz güneş koruyucu olarak yüksek oranda çinko oksit ve oksinoksat içeren, UVA ışınlarını tam bloke eden kremler kullanmalısınız.

Cilt kızarıklığı için uygulayabileceğiniz bir doğal maske tarifi de verelim: Üç-beş tane at kestanesini soyun, rendeleyin ve bir kavanoza koyun. Üstüne at kestanelerinin çok az üstüne çıkacak kadar susam yağı ekledikten sonra kavanozun ağzını kapatın ve 2 hafta boyunca güneşte bekletin. İki hafta geçtikten sonra karışımı süzüp içine bir çay kaşığı elma sirkesi ilave edin. Yüzünüze haftada bir kere uygulamanız gereken bu karışımı kullanmadan önce bileğinizin iç tarafında deneyin ve yanma, kaşıntı vb. problemler olmadığından emin olun.

Kadınlarda erkeklere göre biraz daha yüksek bir oranda görülen cilt kızarıklığının sebebi rozasea hastalığı da olabilir. Bu hastalık söz konusuysa metronidazol, doksisiklin veya tetrasiklin antibiyotiklerini barındıran kremler kullanmak gerekebilir. İleri durumlarda bazen isotretinoin tedavisi uygulanır. Cilt kızarıklığını gidermek için duygusal iniş çıkışlarınızı kontrol altında tutmaya çalışmalısınız. Ayrıca duş alırken ılık su kullanmak ve çamaşır temizliğinde yumuşatıcı kullanmaktan uzak durmak gerekir. Çamaşırlarınızın iyi durulanmasına da dikkat etmelisiniz.

Rozasea’dan dolayı genişleyen damarlara lazer tedavisi de uygulanabilir. Bu tedavi 6 ila 8 haftalık aralıklarla yapılır ve 2-3 seans sürer. Cilt kızarıklığından veya rozasea’dan muzdarip olan kişilerin ciltleri çok hassastır ve kozmetik seçerken çok dikkatli olmaları, hassas ciltlere uygun kaliteli ürünler kullanmaları gerekir.

Diğer Cilt Kızarıklığı Yazısı >> Cilt Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Cilt Kızarıklığı Nasıl Giderilir?" Yorumları

Cilt Kızarıklıklığı
Cilt Kızarıklıklığı, Hassas ciltler dış etkenlere göre diğer cilt tiplerine göre daha çok ve hızlı...

Haberi Oku