Cilt Kızarıklığı:
Cilt Kızarıklığı

Cilt kızarıklığı özellikle mevsim geçişlerinde ve yaz aylarının başlangıcında yaşa ve cinsiyete bağlı olmaksızın pek çok kişide görülebilen cilt kızarıklıkları kimi durumlarda kişiyi estetik açıdan rahatsız etmeden kendiliklerinden ortadan kalkarken kimi zaman hem görsel, hem de psikolojik anlamda rahatsızlık verici olabilirler. Başta açık buğday ve beyaza yakın ten rengine sahip kişiler olmak üzere pek çok kişinin hayatının belli bir döneminde karşı karlıya kaldığı cilt kızarıklığı sorunu çoğu zaman ciddiye alınmasa da bir takım cilt rahatsızlıklarının habercisi olabilir ya da tedavi edilmezse tekrarlayan bir hal alabilir. Üstelik özellikle yüz bölgesinde oluşan cilt kızarması kişinin dış görünüşüne olan güvenini olumsuz yönde etkileyerek sosyal hayatını sekteye uğratabilir.

Cilt Kızarıklıklarının Nedenleri

Sağlıklı bir insanda sevinme, üzülme, mahcup olma, utanma gibi duygular beklenmedik bir anda ortaya çıktığında ya da kişi anlık olarak gelişen duygularını saklamak için kendisinde strese neden olan yoğun bir çaba gösterdiğinde ellerde terleme ve ciltte kızarma gibi durumların görülmesi son derece normaldir. Genellikle kişi kendini sakinleştirdiğinde ya da duygu değişimine neden olan ortamdan uzaklaştığında birkaç dakika içinde ortadan kalkan bu kırmızı lekeler yüksek sıcaklığa bağlı olarak birkaç saat boyunca da da kalıcı olabilirler. Yine çorba, et yemeği gibi gıdaların pişer pişmez aşırı sıcak biçimde tüketilmeleri ya da yemeklere yüksek oranda eklenen acı baharatlar bu tarz kızarıklıklara neden olabilir.

Yüz kızarıklığı ve cildin diğer bölgelerindeki kızarıklıklar yukarıda bahsettiğimiz normal durumların dışında aşırı sıcaklık yükselmesi, yoğun stres, depresyon hali, sigara, alkol ve kafein tüketimi, mevsimsel alerji gibi durumlarda ve yüksek tansiyon, rozasea gibi rahatsızlıkların varlığı durumunda da ortaya çıkabilirler. Bu tarz fizyolojik veya psikolojik sorunlardan ileri gelen kızarıklıklar diğerlerinin aksine daha belirgin ve rahatsız edici bir görünüm sergileyebilecekleri gibi günler, hatta kimi nadir durumlarda haftalarca kalıcı olabilirler.

Cilt Kızarıklığı Kimlerde Görülür?

Normal bir nitelik gösteren geçici cilt kızarıklıklarının görüldüğü belli bir cinsiyet ya da yaş aralığının tarifini yapmak mümkün değildir. Bu tarz cilt kızarıklıkları bebeklerden yaşlılara kadar her cinsiyetten ve her yaştan insanda görülebilir. Bir önceki bölümde bahsettiğimiz içsel ve dışsal nedenlerden ya da genetik yatkınlıktan kaynaklanan kızarıklıklara ise özellikle orta yaş dönemindeki kadınlarda aynı yaş grubundaki erkeklere nazaran daha sık rastlanır. Kalıcı (kendiliğinden geçmeyen) kızarıklık problemleri yine bu yaş grubundaki kadın bireylerde diğer yaş gruplarındakine göre daha fazla görülür.

Tedavi Gerektirebilecek Cilt Kızarıklıkları

Cilt kızarıklığının normal ve geçici mi, yoksa kalıcı ve tedavi gerektirir nitelikte mi olduğunu anlamak daha önce bu tarz bir problem yaşamamış kişiler için pek de kolay olmayabilir. Cilt kızarıklığı önceden bu sorunla hiç karşı karşıya kalmamış bireylerde hayatın herhangi bir döneminde aniden görünüp kendiliğinden ya da tedaviyle yine aniden ortadan kalkabileceğinden kızarıklığın altında herhangi bir cilt problemi ya da psikolojik rahatsızlık yatıp yatmadığını öğrenmek için bir cildiye doktoruna başvurmak gereklidir. Kalıcı cilt kızarıklıklarının ortak özellikleri arasında ise kırmızı noktalarla birlikte kılcal damarların da bariz biçimde görünür hale gelmesi, fondöten, kapatıcı ve pudra gibi ürünlerin izleri kapatmada etkisiz kalması ve kızarık olan bölgede vücut ısısının geri kalan bölgelere göre daha yüksek olması sayılabilir. Yine kimi kalıcı cilt kızarıklıklarına başlangıçta rahatsız edici olmayan ancak tedavi yapılmaması sonucu ciddi bir hal alabilecek kaşıntılar da eşlik edebilir.

Cilt Kızarıklığı Tedavisi

Cilt kızarıklıklarının tedavisi; onların oluşumuna neden olan durumla yakından ilişkilidir. Bu nedenle tedavi amaçlı herhangi bir krem, merhem ya da alternatif tıp yöntemine başvurmadan önce bir cildiyeciye, ardından gerekiyorsa psikoloji konusunda uzman birine danışmak gerekecektir. Fizyolojik sebeplerden kaynaklanan cilt kızarıklığının tedavisi genellikle doktor tavsiyesiyle belirli bir süre için düzenli olarak kullanılan kremlerle yapılır. Bu kremler söz konusu kızarıklığın geçmesini sağlayacakları gibi eğer varsa kaşıntı hissini ve rahatsızlığı da ortadan kaldırırlar. Ancak kızarıklık bir süre sonra tekrar meydana gelirse, aynı bölgede olsa dahi, farklı bir tedavi yöntemi gerekip gerekmediğine karar verilmesi için mümkünse aynı doktora tekrar başvurulması gerekir.

Hemen her evde kolaylıkla bulunabilecek malzemeler olan elma ve yumurta da cilt kızarıklıkları üzerinde etkili olabilir. Orta boy bir elmanın rendesi ya da püresiyle bir yumurtayı karıştırıp her gün yüzünüze masaj yaparak uygulamanız kızarıklık şikayetinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Yumurtaya alerjisi olan ya da kızarıklığın alerjik bir durumdan kaynaklandığından şüphelenenler için yöntemin yalnızca elma suyu kullanılarak uygulanması daha doğru olacaktır. En önemli nokta ise bu tarz yöntemlerin tıbbi tedaviye alternatif olarak görülmemeleri gerekliliğidir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Cilt Kızarıklığı" Yorumları

Misafir Avatar
deniz 2 yıl önce

Benim vücudumda da kızarıklıklar oluşmaya başladı :(

Cilt Kızarıklıklığı
Cilt Kızarıklıklığı, Hassas ciltler dış etkenlere göre diğer cilt tiplerine göre daha çok ve hızlı...

Haberi Oku