Cilt Çatlakları:
Cilt Çatlakları Hakkında
Cilt ya da Deri çatlakları insan sağlığı açısından bir zararı olan oluşumlar değildir. Ama bazılarımızda çok sayıda ve belirgindirler ve görünümü bozarlar. Bu da ciddi bir estetik sıkıntı yaratır.

Cilt çatlağı kendini çoğunlukla yara izi ve çizgi görünümlü bir incelme olarak gösterir. Çatlakların başlangıçta kırmızı veya morumsu olan rengi zamanla sedefli beyaza döner.

Beyaz tenli kişiler cilt çatlakları açısından esmerlere göre daha şanssızdır. Çatlak sorunu esmer tenli insanlarda daha az gözlenir.

Kadınların önemli sıkıntılarından biri olan gebelik çatlakları bazen gebelikte cilt bakımı konusunda özensiz davranmaktan kaynaklanır. Bebek beklediğinizi öğrendikten sonra vücudunuza gösterdiğiniz özeni arttırmaya başlayın, çatlak kremleri kullanmak veya doğal bakım maskeleri hazırlamak için vücudunuzda çatlaklar oluşmasını beklemeyin. Çatlak oluşmaması için önceden tedbir almaya üşenmeyin, yerleşmiş deri çatlaklarını bütünüyle yok etmek imkansızdır. Ancak birtakım kimyasal yöntemler uygulatarak silikleşmelerini sağlayabilirsiniz.

Deri çatlakları vücudun her yerinde oluşabilirler fakat en çok görüldükleri yerler karın, üst kollar, baldırlar, sırt, göğüs, kalçalar ve üst kollar gibi yağ miktarının yüksek olduğu bölgelerdir.

Piyasada cilt çatlakları için üretilmiş birçok kozmetik ürün bulabilirsiniz. Alfa hidroksi asitler (AHA) ve retininoik asit içeren kremler ciltteki inflamasyonu azaltmak ve çatlak oluşumuna yol açan hormonların etkisini azaltmak açısından faydalı olabilir.

Cildi yenileme özelliği olan maddelerle hazırlanan bir mezoterapi kokteyli çatlaklarının görünürlüğünün azalmasına yardımcı olur.

Teniniz esmerse lazerle çatlak tedavisi konusunda 2 kere düşünmelisiniz. Lazer ve ışık sistemleri cilt çatlağı tedavisi konusunda olumlu sonuçlar verebiliyor. Fakat esmer tenlilerin derisinde lekeler kalması ihtimali var.

Çatlak tedavisinde kullanılan uygulamalardan biri de karboksiterapi tedavisidir. Bu yöntem deri altında kolajen oluşmasını tetikler, böylece derinin kalınlığı artar ve çatlaklar daha belirsiz hale gelir.

Fraksiyonel lazer tedavisi ile lazer ışınlarının çatlakların olduğu bölgelerde mikroskobik yaralar oluşturması sağlanır. Vücut bu yaraları iyileştirmek için cilt yenileyici maddeler üretmeye başlar, bu da derinin kendini toparlamasını sağlar. Bu yöntemle beyaz renkli ve deforme olanlar başta olmak üzere bütün deri çatlaklarında yüzde 50 civarında bir iyileşme sağlanabilmektedir.

Dermaterapi yönteminde çatlakların bulunduğu alanda çok sayıda mikrokanal açılır. Bunun için ucunda incecik çelik bir iğne bulunan dermaroller isimli alet kullanılır. Derinin üst tabakasından uygulanan ürünler bu kanallardan geçerek cildin orta tabakasına ulaşırlar. Çatlaklara uygulanan tedavi edici ajanlar kolajen üretiminin artmasına ve dokunun yenilenmesine yardımcı olurlar. Açılan mikrokanallar uygulamadan sonraki 20 dakika içerisinde kendiliğinden kapanır.

PRP tedavisi kişiden alınan kan örneğinin ayrıştırılması sonucunda elde edilen zengin içerikli serumun mezotarepi iğneleriyle çatlaklara enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Amaç doku yenilenmesini hastanın kendi bünyesindeki büyüme faktörleriyle sağlamaya çalışmaktır. Lazer destekli olarak yapıldığı zaman tedavinin başarı şansı daha yüksek olur.

Bütün bu yöntemlerin cilt çatlakları üzerindeki etkisi çatlakların miktarına, derinliğine, yaşına ve rengine göre değişir. 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Cilt Çatlakları Hakkında" Yorumları

Lazerle Çatlak Tedavisi
Lazerle Çatlak Tedavisi, Renkleri önce pembe – mor tonlarındayken sonra gri – krem tonlarına dönüşen;...

Haberi Oku