Cilt Bakımı:
Farklı Cilt Tipleri Ve Özellikleri

Cilt tiplerinin beş ana grup oluşturmasına karşın bir insanın cilt tipi yaşamı boyunca aynı kalmayabilir. Yaşadığınız yerin iklimi, hormonal değişiklikler, bazı hastalıklar ve ilerleyen yıllar ciltte değişiklikler oluşmasına sebep olur. Cilt tipleri normal, kuru, yağlı, karma ve olgun cilt olmak üzere beş grupta ele alınır; ayrıca insanlar hassas cilt olarak ifade edilen yapıya da sahip olabilir ki bu durumda cilt bakımı ürünlerinin büyük bir titizlikle seçilmesi gerekir.

Kuru cilt yapısında cildin salgıladığı yağ miktarı yetersizdir, cilt gergindir fakat çabuk kırışmaya yatkındır, deride pullanmalar görülebilir. Cildi kuru olanların cilt temizliği için kremsi veya sütlü ürünleri tercih etmeleri ve düzenli olarak nemlendirici bakım uygulamaları gerekir. Yağlı cilt yapısı insanı rahatsız edecek derecede parlak görünebilir, sivilce ve siyah nokta sorunları bu cilt yapısında sık görülür. Günlük temizlik yapmak yağlı ciltlerin bakımında esastır, ayrıca fazla yağ içermeyen nemlendiriciler ve arada bir fazla yağlı bölgeler için kil maskesi uygulanması tavsiye edilir. Normal cilt yapısı cilt tipleri arasında en az sorun çıkaranıdır; böyle bir cilt şeffaf bir görünüme sahiptir, nem-yağ durumu dengeli ve gözenekler de kapalıdır. Yoğun bakım gerektirmez, hafif ve düzenli bir bakımla uzun süre güzelliğini korur. Karma cilt tipinde genellikle alın, burun ve çene kısımları yağlıdır (T bölgesi); yanaklar ve göz çevresi ise kuru veya normal ciltlerin özelliklerini gösterir. Cildin T bölgesinin dışında kalan kısımlarına nemlendirici uygulanabilir, yağlı bölgelere ise haftada 1-2 kere kil bazlı bir maskeyle bakım yapılması önerilir.

Olgun ciltler terimi, adı üstünde; geçen yılların etkisiyle cildin ritminin yavaşlamaya başlamasıyla ortaya çıkan durumu ifade eder. Cilde esneklik, canlılık ve kuvvet veren yapılar artık bozulmaya başlamıştır; deride incelmeler başlar ve cilt lekeleri baş gösterir. Bu olumsuzluklar giderek hızlanır. Bu sonucun geciktirilmesi için özellikle 35 yaşından itibaren cilt bakımına ekstra özenmek gerekir.


Cilt Tipi Nasıl Öğrenilir?

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Farklı Cilt Tipleri Ve Özellikleri" Yorumları

Cildinizin Parlak, Lekesiz Ve Sağlıklı Olması...
Cildinizin Parlak, Lekesiz Ve Sağlıklı Olması İçin Püf Noktaları, doğru cilt bakımı için yapılması...

Haberi Oku