Cilt Bakımı:
Cilt Tipi Nasıl Öğrenilir?

Yapacağımız cilt bakımı için, kullanacağımız cilt bakım ürünlerini seçmemiz için cilt tipimizi bilmemiz oldukça önemlidir. Dört farklı cilt tipi vardır. Kuru, yağlı, normal ve karma. Cilt tipinizi belirlemek için evde yapabileceğiniz küçük bir deneyi sizinle paylaşacağım. Yüzünüzdeki her bir bölge için şeritler halinde kağıtlar kesin. Kullanacağınız kağıt ince ve emici bir kağıt olmalıdır. Bu kağıtların eni 2-3 cm boyutunda uzunluğu ise 5-6 cm boyutunda olması yeterli olacaktır.

İlk önce yüzünüzü soğuk ve bol suyla, sabunla yıkıyorsunuz. Yumuşak ve temiz bir havluyla kuruladıktan sonra yüzünüze hiçbir şey sürmeden 1 saat kadar bekliyorsunuz.

İkinci aşama olarak kestiğiniz kağıtları alın, burun, çene ve yanak bölgesinde 30 saniye beklettikten sonra sonuçları değerlendirmeye ala bilirsiniz.

Eğer ki koyduğunuz kağıtlar yüzünüze yapıştıysa ve kağıtlar üzerinde lekeler var ise cilt tipiniz YAĞLI’dır.

Eğer ki koyduğunuz kağıtlar yüzünüze yapışmadıysa cilt tipiniz KURU’dur.

Eğer ki koyduğunuz kağıtlar burun, çene ve alın bölgesine yapışıp lekeler oluştuysa ve yanaklar yapışmadıysa cilt tipiniz KARMAdır.

Cilt tipinizi belirledikten sonra yapacağınız temizleme işlemini cilt tipinize uygun bakım ürünleriyle tamamlamanız gerekmektedir.

Her şeyden önemlisi yapacağınız cilt bakımını düzenli hale getirmeniz gerekmektedir. Kesinlikle makyajınızı temizlemeden yatağa girmemelisiniz. Düzenli bakım ile sizin de yüzünüz bakımlı ve parlak olacaktır. Tabi burada bahsettiğimiz parlaklık yağlı ciltten ötürü oluşan o yağlı parlak görünümden bahsetmiyorum. Sağlıklı parlayan bakımlı ciltlerden bahsediyorum.

Bknz: Cilt Tipinizi Biliyor musunuz?

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Cilt Tipi Nasıl Öğrenilir?" Yorumları

Cildinizin Parlak, Lekesiz Ve Sağlıklı Olması...
Cildinizin Parlak, Lekesiz Ve Sağlıklı Olması İçin Püf Noktaları, doğru cilt bakımı için yapılması...

Haberi Oku