Kıyafetlerimizi bir süre giydikten sonra kirlendiğini düşünerek değiştirir, temizleriz. Evimizi belli aralıklarla temizler ve sağlıklı bir ortam oluştururuz. Hatta hiç kullanmadığımız bazı süs eşyalarını bile belirli aralıklarla temizleriz. Her şeyi bu kadar çok temizlerken bizim kimliğimizi oluşturan cildimize bakım yapmayı bazen erteleyebiliriz. Oysa ki cildimiz tüm vücudumuzun sağlıklı olması için bir nevi koruma görevi yapar. Vücudumuz milyarlarca hücrelerden oluşur. Hücreler dokuları, dokular organları oluşturur. Cildimizin de hücrelerden oluştuğunu biliyoruz. Cildimiz ne kadar sağlıklıysa, diğer organlarımız da o derece sağlıklı olacaktır.

Cildimizin güzel görünmek konusunda büyük bir etken olduğunu da söyleyebiliriz. Cildimiz ne kadar temiz ve parlaksa o kadar sağlıklı ve etkileyici gözükür. Peki cildimizin sağlıklı ve bakımlı olması için neler yapmalıyız? Günlük yapabileceğimiz bakımlar nelerdir? Cilt bakımında hangi ürünleri kullanmalıyız? Haydi bu soruları cevaplayalım.

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük cilt bakımında yapılması gereken ilk şey cildin temizlenmesidir. Dış etkenlerden dolayı cildimizde tozlar birikir. Eğer bu kalıntılar temizlenmezse gözenekler tıkanır ve birçok cilt sorunlarına neden olur. Bunlardan en yaygın olanı akneler ve siyah noktalardır. Bu tür cilt sorunları yaşamamak için cilt temizliğini aksatmamamız gerekir. Cilt temizliği için üretilen cilt temizleme ürünleri vardır. Eğer kuru bir cilde sahipseniz (cilt analizi nasıl yapılır, başka yazımda ayrıntılı anlatacağım) temizleme sütünden de yararlanabilirsiniz. Eğer yağlı ve karma bir cildiniz varsa temizleme jeli kullanabilirsiniz. Temizleme ürününden bir miktar alıp yüzünüzün her yerine yayın, elinizi ılık suyla ıslatın ve cildinizi ovarak temizleyin.

Cilt temizleme yapsak dahi cildimizi henüz tam olarak temizlemiş sayılmayız. Tam temizliği yapmak için tonikten yararlanırız. Tonik ciltte kalan ufak toz kalıntıları tamamen temizler, cilde rahatlama verir ayrıca daha sonra kullanacağımız nemlendirici için zemin hazırlar.

Tonik uygulaması yaptıktan sonra ise son olarak cilt tipimize uygun nemlendiricimizi kullanırız. Eğer 30 yaşın üzerindeysek göz altı için de ayrıca göz altı kremi kullanabiliriz. Bu işlemleri yaparak günlük cilt bakımımızı yapmış oluruz. Haftalık bakım olarak cilt maskelerini ekleyebiliriz. Aylık bakımlar ise güzellik uzmanları tarafından klinik ortamında yapılmalıdır. Güzellikler peşinizi bırakmasın. Diğer yazımda görüşmek üzere…

Diğer yazım=> Cilt tipimizi nasıl öğrenebiliriz? Cilt analizi

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Cildin Günlük Bakımı" Yorumları