Altın İğne Tedavisi: Dr. Yasemin Hızarcı

Dr. Yasemin Hızarcı ile Röportaj: Altın İğne Tedavisi (intracel)

Günümüzün insanlarının ameliyatsız cilt germe yöntemlerine yönelik büyük ilgi ve talebi bu kategorideki uygulamaların giderek çeşitlenmesine yol açıyor. Ülkemizin önde gelen medikal estetik uzmanlarından biri olan Yasemin Hızarcı ile bu yöntemlerden biri olan altın iğne tedavisi hakkında güzel bir röportaj yaptık. Aşağıda bu konuda merak ettiğiniz bütün soruların cevabını bulabilirsiniz.

Altın iğne (intracel) fraksiyonel radyofrekans nedir?

Ameliyatsız yüz germe uygulamaları ile ilgilenenler muhtemelen radyofrekans kelimesini duymuşlardır. Yeni nesil lazer tedavilerinde sıklıkla kullanılan bu teknolojinin en güzel tarafının deriyi soymadan, üst tabakalara zarar vermeden uygulanması olduğunu söyleyebilirim. Bu yöntemde bir radyofrekans ünitesine bağlı olan ve ucunda küçük altın iğneler bulunan bir başlık kullanılıyor. Uygulama sırasında radyofrekans enerjisi deriye küçük noktasal alanlar üzerinden veriliyor. Böylece cildin lazer ışınlarından zarar görme ihtimali minimuma iniyor.

Altın iğne tedavisinde amaç nedir?

İnsanların yaşlanma belirtileri ile savaşmalarını sağlayan tedavi yöntemleri ile ne kadar ilgili oldukları malumunuzdur. Öte yandan, günümüz insanları estetik operasyon geçirmeksizin gençleşmek, en azından cerrahi bir müdahaleye ihtiyaç duyacakları zamanı mümkün olduğu kadar ileriye atmak istiyorlar. Bu alanda çalışan firmalar da bu yüzden ameliyatsız yöntemleri giderek daha kusursuz, daha mükemmel hale getirmeye çalışıyorlar. Altın iğne (İntracel) tedavisi bu yöndeki titiz çalışmaların sonucunda ortaya çıkmıştır. Tedavinin amacı; cilt altındaki onarıcı ve yenileyici unsurları harekete geçirecek en yüksek enerjilerin, cilt yüzeyinde herhangi bir hasar oluşturmadan alt tabakalara iletilmesini sağlamaktır.

Ziyaretçilerimiz için altın iğne tedavisinin avantajlarını sayar mısınız?

Cildi lazer ışınları aracılığıyla tedavi eden ve gerginleştiren bazı uygulamalardan sonra ciltte kızarıklık, pullanma vb. sorunlar yaşanabiliyor. Altın iğnelerle uyguladığımız tedaviden sonra bu olumsuzlukları gözlemiyoruz. Ayrıca özel iğneleme yöntemi sayesinde acı duyulmuyor ve noktasal kanama sorununun çok daha az görülüyor.

Mikro iğnecikler enerjiyi cilt yüzeyinden değil, cildin 2 mm. kadar altından iletiyorlar. Bunun 2 avantajı var; hedeflenen bölgelere iyice yaklaşmak mümkün oluyor ve iğnelerin altın olması enerji iletiminin mükemmel olmasını sağlıyor.

Altın iğnelerle ‘Cildi kandırmak’ ne anlama geliyor?

Güzel bir soru, ‘Cildi kandırmak’ ifadesi gerçekten de durumu çok iyi tanımlıyor. Bu yöntemde ciltte, yüzeye zarar vermeksizin (Bunu sıklıkla tekrarlamak istiyorum çünkü gerçekten çok önemli) bir hasar yaratıyoruz. Bu kontrollü hasar sayesinde cilt altı dokuları, gördükleri, daha doğrusu gördüklerini sandıkları zararı gidermek için harekete geçiyor ve cilt yüzeyini onarmaya girişiyorlar.

Fraksiyonel radyofrekans sadece cildi gençleştirmek amacıyla mı uygulanıyor?

Hayır; bu yöntemle cilt lekeleri, çatlaklar ve sivilce izleri üzerinde de olumlu sonuçlar alabiliyoruz. Ama uygulamanın en çok ilgi gören yönünün cilt germe özelliği olduğunu söyleyebilirim. Bunun sebebinin günümüz insanlarının ilerleyen yıllara meydan okumaya, olduklarından genç görünmeye çok önem vermeleri olduğunu düşünüyorum. Maliyeti estetik ameliyatlardan daha düşük olan, genel anestezi yapılmasını gerektirmeyen ve günlük rutinlerinden uzun süre uzak kalmalarına yol açmayan uygulamalar kişilere daha cazip geliyor doğal olarak. Orta yaşa yaklaşmış veya bu döneme girmiş insanların çoğu cerrahi operasyonlar için henüz erken olduğunu düşünüyorlar, bir de bu var. Altın iğne tedavisi insanların estetik ameliyata ihtiyaç duyacakları zamanı ileriye atıyor.

Uygulama kırışıklıklar üzerinde nasıl bir etki yapıyor?

Yüzünüzdeki kırışıklıklardan kurtulmak istiyorsanız altın iğneleri mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Bu tedaviyi kişinin durumuna ve isteğine göre yüzün tamamına veya belli bir bölgesine uygulayabiliyoruz. Mükemmel birer iletken olan altın iğnelerin cilt altı dokulara verdiği ısı cildin onarım mekanizmalarının hareketlenmesine yol açıyor. Tedaviyi dudak kenarı çizgileri için uyguladığımızı varsayalım; bu bölgedeki kolajen ve elastin dokuları uyarılıyor ve hasarı, yani kırışıklıkları düzeltmek için hummalı bir şekilde çalışmaya başlıyorlar.

Boyun bölgesi yaşlanma belirtilerinin çok bariz olduğu bir bölgedir ve bu özellikle kadınları çok rahatsız eder. Altın iğnelerle boyun kırışıklıkları, çene altındaki ve dekolte bölgesindeki can sıkıcı çizgiler üzerinde de çalışabiliyoruz. Sonuçlar gayet olumlu oluyor.

Sivilce izleri altın iğne radyofrekans yöntemiyle yok edilebilir mi?

Kliniğime yapılan başvurulardan birçok kişinin akne izleri yüzünden sıkıntı çektiğini anlıyorum. Altın iğne tedavisinin bu konuda yapabileceklerini gerçekçi bir şekilde dile getirmek gerekirse; uzun süredir mevcut olan, iltihaplı, kırmızı renkli, ciltte çöküntüler oluşmasına yol açmış sivilceler bu uygulamayla çabuk ve kolay bir şekilde ortadan kaybolmayacaktır. Ancak şunu vaat edebilirim; fazla derin olmayan sivilce izlerini gidermeyi başarabiliyoruz. Derin izlere gelince; kişi tavsiye ettiğimiz sayıda uygulama yaptırırsa ve uygulama sonrası ile ilgili önerilerimizi titizlikle yerine getirirse görünümünü bozan sivilce izleri daha az göze batar hale gelecek ve öncesinde olduğu kadar sıkıntı vermeyecektir.

Bu tedaviyle cilt sarkması sorunundan kurtulmak mümkün mü?

Yaşın ilerlemesi, ani kilo değişimleri ve hareketsiz yaşam tarzı kol ve bacaklarda sarkmalar oluşmasına yol açar. Altın iğne tedavisinin bu konuda verdiği sonuçlar açısından estetik operasyonların hemen ardından geldiğini söyleyebilirim. Kol ve bacakların iç kısmındaki dokularda lokal anestezi altında yarattığımız uyarılarla sarkan kısımların fark edilir derecede gerginleşmesini sağlayabiliyoruz. Tedaviyi uyguladığımız kişi sağlıklı beslenmeye özen gösterir ve egzersiz yaparsa sonuç daha da mükemmel hale geliyor.

Bu noktada şunu hatırlatmak isterim; cilt sarkmaları, yaşlılık lekeleri, cilt çatlakları, sivilce izleri, fazla kilo gibi sorunlar için hangi tedaviyi uygulatırsanız uygulatın; aldığınız olumlu sonucun kalıcı olmasını sağlamak için gayret göstermek durumundasınız.

Cilt çatlakları altın iğnelerle ortadan kalkar mı?

Deri çatlakları konusunda şöyle bir durum var; bu çatlakların, özellikle de uzun süre önce oluşmuş ve sedef rengi tonlarında olanlarının tamamıyla ortadan kaybedilmesi mümkün değildir. Altın iğne tedavisiyle deri çatlaklarının derinliğini azaltabiliyor, bulundukları bölgeyi gerginleştirebiliyor, renklerini derinin doğal rengiyle daha uyumlu hale gelmesini sağlayabiliyoruz. Çok hafif ve yeni çatlakları tamamen yok etmek de mümkün olabiliyor.

Cilt çatlaklarından kurtulmak isteyen kişilerin bundan fazlasını vaat eden uygulama, yöntem ve ürünlere itibar etmemelerini tavsiye ederim. Çatlaklar ortadan kaldırılması çok zor olan oluşumlardır, bugünün şartlarında tamamen yok edilmeleri mümkün değildir.

Altın iğne tedavisini kaç seans uygulatmak gerekir?

Kişiyle görüşmeden, durumu ve sorunları değerlendirilmeden bu konuda kesin bir cevap verilemez. Seans sayısı giderilmesi hedeflenen sorunun boyutlarına göre değişir. 3 -4 hafta arayla yapılan 2 veya 3 seans çoğunlukla yeterli gelmektedir.

Tedavinin sonuçları ne zaman ortaya çıkar?

Medikal estetik sektörünün bugünlerdeki en gözde, en çok talep gören uygulamaları arasında yer alan altın iğne tedavisinin sonuçlarının tam olarak görülmesi uygulamadan 1 ay sonra gerçekleşir.

Altın iğne uygulaması ne kadar sürüyor, sonrasında nelere dikkat etmek gerekiyor?

Altın iğne tedavisini lokal anestezi altında ortalama yarım saat içerisinde tamamlıyoruz. Uygulama esnasında veya sonrasında ağrı, acı gibi duygular hissedilmiyor. Tedavinin uygulandığı bölgede 2 – 3 gün içerisinde ortadan kaybolan kızarıklık ve ödemler oluşuyor fakat uygulamayı yapan uzmanın önerilerini uygularsanız ciddi bir sıkıntı çekmiyorsunuz. Uygulamadan sonra kullanılması gereken koruyucu ürünlerin asla yağ bazlı olmaması gerekiyor, yüzde 100 su bazlı ürünler kullanılmalı. Tedaviden sonra sosyal hayattan uzak kalınması gereken süre 6 – 7 saati geçmiyor. Bu süreden sonra, yüzünüz hafif bir kapatıcı uygulayarak günlük yaşamınıza devam edebiliyorsunuz.

Bazı ameliyatsız cilt germe uygulamalarının yaz mevsiminde yapılmaması gerekiyor. İntracel’de bu açıdan durum nedir?

Bu tedavi yönteminde cilt soyulmuyor, üst tabaka ekstra hassas bir hale gelmiyor. Bu yüzden yaz sezonunda da uygulayabiliyoruz. Fakat bu cildinizi öylece güneşe bırakabileceğiniz anlamına gelmiyor; sonuçta cilt, güzel sonuçlar almak için de olsa, bir nevi hasar görüyor. Bu yüzden tedaviden sonraki 5 – 6 saat boyunca güneşe çıkılmaması gerekiyor. Daha sonra da +35 koruma faktörlü kaliteli bir krem kullanmalısınız.

Altın iğne tedavisi fiyatları hakkında fikir alabilir miyiz sizden?

Bu şekilde fiyat vermek yanıltıcı olur, ben de ziyaretçilerinizi yanıltmak istemem. Altın iğne radyofrekans fiyatları sabit değildir, çeşitli faktörlere göre değişir. Tedaviyi hangi cilt sorunu için uygulamak gerekiyor, kaç seans tedavi gerekecek, uygulama başka tedavilerle kombinlenecek mi; bunları tespit edip fiyatı ona göre vermek gerekir. Bunun için de hastamızla karşı karşıya gelmeli, sorunlarını tespit etmeli ve beklentilerini anlamalıyız. Doğru bir fiyat vermek ancak bundan sonra mümkün olabilir.

Dr. Yasemin Hızarcı ile Altın İğne Uygulaması hakkında detaylı bilgi için Arayabilirsiniz. Tel: (0212) 352 12 03

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Altın İğne Tedavisi: Dr. Yasemin Hızarcı" Yorumları