Ağız ve Diş Bakımı:
Stres Dişlere Zarar Veriyor!

Devamlı ve yoğun bir stres altında yaşamanın insan vücuduna çeşitli zararlar verdiğini biliyorsunuzdur. Peki stresin diş sağlığı açısından da olumsuz etkileri olduğunu biliyor muydunuz? Doğru duydunuz; stres diş etlerinin şişmesine, dişleri sıkma ve diş gıcırdatma sorunlarına, ani diş sızılarına ve diş eti sorunlarına yol açabiliyor.

Şu veya bu sebeple ortaya çıkan stres hepimizin hayatında oluyor fakat bazılarımız iş hayatının yoğunluğu, özel hayattaki sorunlar, uzun süre işsiz kalmak vb. sebeplerle uzun süreyle stres altında kalabiliyoruz. Dişler için tehlikeli olan da stresin bu türü işte. Ayrıca kronik stres sorunu olan insanlarda ağız kuruluğu oluşuyor ve bu da dişlerin çürümesine yol açıyor. Nasıl mı? Ağzımızdaki tükürük salgılarının birtakım faydaları var, bu salgıların gereğinden az olması dişlerin yüzeyinde onları çürüklere karşı koruyan koruyucu kadıköy elit escort   tabakanın oluşmasını önlüyor. Bu tabaka olmayınca da çürüme ihtimali artıyor. Kemik gelişiminin henüz tamamlanmadığı 18 – 20 yaş öncesi dönemde bu daha da önemli. Şöyle ki, 12 – 20 yaşlar arasında strese giren gençler hayata karşı şu veya bu derecede kapanıyor, temizlik ve bakıma yeterince önem vermemeye başlıyorlar. Ebeveynlerin durumu fark etmemesi veya önemsememesi çocuklarının ilerleyen yıllarda ciddi diş sorunları yaşamasına yol açabiliyor.

Ağız ve diş sağlığının bozuk olması yüzünden sıklıkla diş doktoruna gitmek durumunda kalmak kimsenin arzu ettiği bir şey değildir, çocuklar bir yana, bazı yetişkinler bile bundan hoşlanmaz, hatta korkar. Bu duruma düşmemek için, maruz kaldığınız stresten daha az etkilenmenin yollarını aramalısınız. Kendi başınıza baş edemeyeceğiniz bir durum söz konusu ise bir uzmana başvurmanızda fayda var. Kas gevşetici ilaçlar, terapi gibi yöntemler stresin bünyenize verdiği zararları azaltacaktır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Stres Dişlere Zarar Veriyor!" Yorumları

Diş Teli Değil Bakımsızlık Çürütüyor!
Diş Teli Değil Bakımsızlık Çürütüyor, Ortodontik tedavi görüyorsanız ve ağzınızda diş telleri...

Haberi Oku