Ağız ve Diş Bakımı:
Diş Teli Değil Bakımsızlık Çürütüyor!

Ortodontik tedavi görüyorsanız ve ağzınızda diş telleri varsa dişlerinize ekstra bir özenle bakım yapmanız gerekir. Aksi taktirde diş tellerinin üzerinde biriken besin artıkları dişlerinizin çürümesine yol açar. Sizin durumunuzdaki bazı kişiler tellerin dişleri çürüteceğinden korkuyorlar, belki siz de korkuyorsunuz ama bu doğru değil. Diş hekimlerine göre tel kullanan insanlar diş çürümesi sorunu yaşarlarsa bunun sebebi ağız ve diş sağlığı açısından daha titiz davranmaları gerektiğini bilmemeleri veya bunun önemini anlamamış olmalarıdır.

Tedavinizi yapan doktor size bir diş fırçası önerirse onu, böyle bir tavsiyede bulunmazsa da diş tellerinde kullanılmak için üretilmiş bir fırçayı almalısınız. Tellerin şekline göre tasarlanmış fırçalar sizin için daha uygundur. Normalde insanlara dişlerini günde 2 kere ve en az 2 dakika boyunca fırçalamaları önerilir, siz ise fırçalama işini her öğünden sonra ve 4 dakika boyunca yapmalısınız. Fakat bu 4 dakika olayına odaklanmayın; bu süre kişilerin el alışkanlığına bağlı olarak biraz daha kısa veya uzun olabilir. Fırçalama sırasında amacınız dişlerinizin ve tellerin üzerinde hiç yiyecek artığı kalmamasını sağlamak olmalıdır.

Diş teli kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken diğer noktalara gelince;

*Flour içeren diş macunlarını kullanın ve macunu fırçayı ıslatmadan sürün.

*Fırçalama sonrasında ağzınızı 1 -2 kereden fazla çalkalamayın. Fazla çalkalarsanız macunun içeriğindeki fluoru ağzınızdan atabilirsiniz.

*Gece yatmadan önce ara yüz fırçası kullanmanız iyi olur, bu fırçalar tellerin aralarını daha iyi temizler. Ara yüz fırçasını normal fırçalamadan sonra ve macunsuz olarak kullanın. Sonra da ağzınızı suyla çalkalayın.

*Püskürttükleri tazyikli suyla fırçanın ulaşamadığı yerlerdeki besin artıklarını uzaklaştıran ağız duşları ara yüz fırçaları kadar etkin bir temizlik sağlamaz. Fakat yine de bir etkisi vardır ve özellikle çocuklar için eğlenceli bir ağız temizliği alternatifidir.

*Gargara yapmak asla diş fırçalamanın yerini tutmaz. Ağız hijyeni yüzde 90 oranında diş fırçasıyla sağlanır. Guzellikhaber.com olarak önerimiz doktorunuz tavsiye etmediği sürece günlük gargaraları kullanmayın.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Diş Teli Değil Bakımsızlık Çürütüyor!" Yorumları

Diş Sağlığı İçin Bunlara Dikkat Edin!
Sizin de ağız ve diş sağlığı konusundaki yanlış inanışların etkisi altında kalarak yaptığınız...

Haberi Oku