Ağız ve Diş Bakımı:
Diş Bakımı

Günde sadece 5 – 10 dakikanızı ağız ve diş bakımı yapmaya ayırırsanız emin olun ki bunun büyük faydasını görürsünüz, özellikle yaşınız ilerledikçe. İlerleyen yaşın etkileri kendini sadece cildin yaşlanması veya bel çevresinin yağlanmasıyla değil, dişlerin ve diş etlerinin sağlığının bozulmasıyla da gösteriyor. Bu konuyu asla hafife almamalı ve çocuklarınıza da küçük yaşta gerektiği şekilde diş fırçalama alışkanlığı kazandırmalısınız.

Dişleri temizlemek için kullanılan başlıca araçlar diş fırçası ve diş ipidir. Dişlerinizi günde en az 2 kere (Sabah ve akşam) düz bir sapı ve kısa bir baş kısmı ve orta sertlikte kılları olan bir diş fırçasıyla 2 dakika boyunca fırçalamalısınız. Elektrikli diş fırçası bugünlerde diğer alternatiflere göre çok üstün bir ürünmüş gibi lanse ediliyor fakat esas olan dişlerinizi iyi bir fırçayla, gereken süreyi ayırarak ve doğru bir şekilde fırçalamanızdır. Siz bunları yaptıktan sonra manuel diş fırçaları da diş bakımı yapmak için yeterli olur. Fırçalarken hoyrat olmamaya dikkat etmelisiniz, diş fırçasını sert hareketlerle kullanmak veya yanlış teknikler uygulamak dişlerin aşınmasına yol açabilir.

Dişlerinizin her yerini, bütün yüzeylerini fırçaladığınızdan emin olmalısınız. Ne kadar özen gösterirseniz gösterin diş fırçasıyla her yere ulaşmak mümkün olmayacağından mükemmel bir temizlik için diş ipi de kullanmanız tavsiye edilir. Diş ipinden beklenen verimi almak için ipi doğru şekilde kullanmak gerekir. Bunu diş hekiminizden veya internetteki videolardan öğrenebilirsiniz. Diş arası fırçası kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Düzenli olarak kullanılan diş fırçaları zaman içerisinde bozulurlar; bunu fırçanın kıllarının birbirinden ayrılmasından, eğilmesinden anlayabilirsiniz. Böyle bir şey olmasa bile diş fırçasının 3 – 4 ayda bir yenilenmesi tavsiye edilmektedir.

Diş bakımı yapmadığınız takdirde doğal olarak ağız ve diş sağlığınız bozulacaktır ve bu durumu düzeltmek için uzun, zahmetli ve masraflı bir tedavi süreci yaşamak durumunda kalabilirsiniz. Gereken tedaviyi yaptırmamak veya kalitesiz bir tedavi yaptırmak da yiyecekleri öğütme zorluğu, görünüm bozukluğu gibi sorunlara yol açar. Bu yüzden diş bakımına özen göstermeli ve dişlerinizin durumunu öğrenmek için belli aralıklarla kontrole gitmelisiniz.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

"Diş Bakımı" Yorumları

Diş Teli Değil Bakımsızlık Çürütüyor!
Diş Teli Değil Bakımsızlık Çürütüyor, Ortodontik tedavi görüyorsanız ve ağzınızda diş telleri...

Haberi Oku